Контролирайте смартфоните, както тютюна, съветва водещ експерт на СЗО

Целта е борба с нарастващото отрицателно въздействие на социалните медии върху психичното здраве на младите хора

0
10
Смартфон, iPhone.
Снимка: Пиксабей

Контролирайте смартфоните, както тютюна, съветва водещ експерт на Световната здравна организация /СЗО/. Държавите трябва да обмислят възможността за регулиране на цифровите устройства като смартфоните по начин, подобен на този на тютюневите изделия, за да се борят с нарастващото отрицателно въздействие на социалните медии върху психичното здраве на младите хора. Това заяви Наташа Азопарди Мускат от Световната здравна организация, предава „Politico“.

При все повече доказателства, че проблемното поведение в областта на игрите и социалните медии се увеличава сред юношите в Европа, страните трябва да се вдъхновят от други области на общественото здраве, където законодателството е помогнало за справяне с потенциално вредните навици – например законите за тютюна, каза тя.

Мерките, включващи възрастови ограничения, контролирани цени и дори забранени зони, са работили за регулиране на тютюна, така че могат да бъдат взети за пример за това как да се ограничи вредното използване на преносими устройства като смартфоните, потвърди пред „Politico“ Азопарди Мускат, директор на здравните политики и системи в СЗО Европа, в рамките на Европейския здравен форум в Гащайн, Австрия. Тя подчерта:

„Може би трябва да се замислим къде е подходящо да се използват цифрови устройства, а може би е време да започнем да мислим и за места, където не трябва да се използват определени цифрови устройства.“

И даде пример със следното – точно както е забранено пушенето на определени места. Друг ключов елемент е да се гарантира, че децата и тийнейджърите – независимо от техния произход, етническа принадлежност или социален статус – са „грамотни, оборудвани и овластени“, добави тя. Това означава да им се предоставят подходящи знания, „така че те да управляват цифровия свят, а не да позволяват на цифровия свят да управлява тях“.

Проучване на СЗО, публикувано миналия месец, установи, че проблемното и „подобно на пристрастяване“ поведение, свързано с игрите и социалните медии, се увеличава сред юношите в Европа.

В доклада, в който са анкетирани близо 280 000 души на възраст между 11 и 15 години в Европа, Централна Азия и Канада, се посочва, че повече от един на всеки 10 души се опитва да контролира използването на социалните медии и изпитва негативни последици. Момичетата съобщават за по-високи нива в сравнение с момчетата – 13% в сравнение с 9%.

Проучването установи също, че 12 процента от юношите са изложени на риск от проблемно играене на игри, като вероятността момчетата да проявят признаци на проблемно играене е два пъти по-голяма от тази на момичетата.

„Както при всяко друго нещо, можете да използвате тези инструменти добре и ефективно“, коментира Азопарди Мускат и продължи:  

„Но трябва да бъдем внимателни, защото имаме част от населението, която съобщава за проблемна употреба, и знаем, че това в крайна сметка може да се отрази на образователните им резултати, на психичното им здраве и благополучие, на производителността им на работното място.“

Връзката между използването на социалните медии и психичното здраве, особено сред тийнейджърите, привлича все повече внимание. По-рано това лято председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен обеща „първото по рода си общоевропейско проучване на въздействието на социалните медии върху благосъстоянието на младите хора“. Ацопарди Мускат изтъква:

„Прегледът на доказателствата е от съществено значение, но не бива да чакаме твърде дълго.“

„Доказателствата трябва да бъдат систематично събрани и след това да видим какво е вероятно да работи и какъв е подходът, който искаме да предприемем“, каза тя и уточни:

„Но е съвсем ясно, че не можем да отлагаме предприемането на действия и решения.“

Илиян Василев: Нито ВЕИ-тата са ни достатъчни, нито въглищните ни централи са модернизирани!

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments