Конвой на свободата: Ключов граничен пункт между САЩ и Канада е блокиран от шофьори на камиони

0
100
Конвой на свободата
Конвой на свободата. Снимка: Viral Shorts, Facebook

Най-натовареният граничен пункт между Канада и САЩ остава частично блокиран днес, след като мащабният протест срещу строгите мерки, наложени в борбата с COVD-19, се разраства и извън канадската столица Отава, където демонстрациите предизвикват хаос от близо две седмици насам. Протестното движение, известно под името „Конвой на свободата“, всява смут в Отава от края на миналия месец, но тази седмица, когато канадски високопоставени служители изразиха нарастващото си безпокойство от прекъсването на дейността на много компании от транспортния сектор, организаторите заплашиха, че то ще се разпространи далеч отвъд границите на страната.

Перспективата за икономически последици от протеста в САЩ стана явна, след като шофьорите на камиони спечелиха подкрепа от страна на републиканските политици, включително от бившия президент Доналд Тръмп. Междувременно стана ясно, че подобни конвои от недоволни граждани, протестиращи срещу противоепидемичните разпоредби, вече са планирани в Европа и в други части на света.

Сателитни кадри показаха, че мостът „Амбасадор“, който свързва Детройт и Уиндзор и по който се осъществява около 27% от цялата търговия между САЩ и Канада, е претоварен с камиони, които са се струпали на кръстовището вчера. Засега обаче не е ясно колко от водачите на тези камиони са участвали в демонстрацията и колко от тях просто са били блокирани против волята си.

Полицията призова шофьорите да избягват района, в който от понеделник насам движението е блокирано от протестиращи. Според изявление, публикувано вчера на уебсайта на Канадската агенция за гранични услуги, лентите за движение към САЩ са били отворени отново, но рано тази сутрин лентите за движение към Канада са останали частично затворени.

Канадските власти предупредиха за потенциалните икономически последици, а министърът на обществената безопасност Марко Мендичино определи моста като „един от най-важните гранични пунктове в света„. Вчера прессекретарят на Белия дом Джен Псаки заяви по време на брифинг, че вече е ясно, че проблемът е обхванал и други сфери отвъд недоволството срещу прилагането на мерките в борбата с вируса.

Блокадата в района на моста „Амбасадор“ е последната проява на неодовлство от сагата, в която стотици шофьори на камиони се събраха в канадската столица, целенасочено блокираха улици и надуха клаксони, нарушавайки нормалния ритъм на живот в канадската столица. Полицейската служба на Отава обяви вчера, че най-малко 23 души са били арестувани във връзка с „незаконни демонстрации„, свързани с протеста на шофьорите на камиони. Силите на реда съобщиха още, че по повод на протестното движение вече са в ход общо около 85 разследвания, включително за предполагаеми престъпления, извършени от омраза, както и материални щети и кражби.

Както е известно, първоначално протестът започна като противопоставяне на задължителната ваксинация и карантина за шофьорите на камиони, преминаващи американско-канадската граница, но бързо се насочи към по-мащабни проблеми, свързани с либералното правителство на премиера Джъстин Трюдо и строгите мерки срещу коронавируса, наложени в цялата страна. Ограниченията, въведени в някои части на Канада, са много по-строги, отколкото в САЩ, но канадците до голяма степен подкрепят тези мерки. Някои провинции, включително Саскачеван, Квебек и Алберта, вече отменят строгите противоепидемични мерки. През последните дни обаче протестното движение изглежда се разпространява бързо далеч отвъд границите на Канада.

Вчера в Нова Зеландия десетки хора, протестиращи срещу строгите мерки, се присъединиха към организиран конвой близо до столицата Уелингтън. В медиите могат да се видят и редица демонстранти, носещи лозунги с надпис „Тръмп 2024“. Страната наложи строги ограничения по време на пандемията, като съобщи за едва 53 смъртни случая от вируса сред населението си, наброяващо около 5 милиона души. Тъй като много местни жители вече не желаят да спазват ограниченията, премиерът Джасинда Ардърн заяви, че страната ще прекрати изискването за задължителна карантина, касаещо пътниците, влизащи в страната, след като отвори отново границите си.

Във Франция също е организирано протестно движение, което се движи от Ница към Париж, в знак на протест срещу мерките, наложени заради COVID-19. Вероятно много от участващите в конвоя ще се присъединят към протеста в Брюксел, като организаторите заявиха в социалните медии, че очакват конвои от цяла Европа да се съберат за планираната мащабна демонстрация.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments