В продължение на 2 седмици участниците в протестното движение „Конвой на свободата“ създават сериозни проблеми както на правоприлагащите органи, така и политическите лидери с непреклонните си искания и недоволство срещу ограниченията, наложени в борбата с COVID-19. Полицейските служби в цялата страна изразиха нежеланието си да се намесят незабавно, като заявиха, че предпочитат да избягват директни сблъсъци, пише „CNN“.
„Конвоят на свободата“ започна като протест, организиран от шофьори на камиони, които се борят срещу разпоредбата за задължителна ваксинация и карантина в Канада и САЩ. Постепенно обаче движението получи подкрепата на много канадски граждани от най-различни сфери, които твърдят, че им е омръзнало от всички строги мерки. Исканията на протестиращите се увеличиха, като сега те не само настояват за отмяна на задължителната ваксинация за всички, но и призовават за отваряне на всички търговски обекти, включително ресторанти и спортни зали, както и за премахване на ограниченията в допустимия капаците на тези обществени места.
С напредването на протестите властите на всички нива твърдят категорично, че недоволните граждани вече представляват заплаха за обществената сигурност и икономиката на страната. Много лидери настояха за прекратяване на протестите, но малко от тези думи бяха подкрепени с конкретни действия. Ето няколко възможни сценария, които биха могли да се случат в близко бъдеще:
Да се даде шанс на мира – протестиращите да напуснат доброволно
Това е най-добрият вариант за служителите на правоприлагащите органи, които твърдят, че признават правото на канадците да протестират по мирен начин. От полицията в Уиндзор, Отава и Алберта заявиха, че са се опитали да останат отворени за комуникация с организаторите на протестите и отделните активисти, опитвайки се да ги убедят да се разотидат доброволно. Тази стъпка обаче засега има ограничен успех, тъй като протестиращите са насърчени както от послания за подкрепа онлайн, така и от материална подкрепа на място с пари и консумативи. Вчера полицията в Отава съобщи, че близо 20 камиона са били доброволно отстранени от две различни места, на които се провеждат протести. Стотици обаче остават непреклонни и все още блокират градските улици.
Началникът на полицията в Отава Питър Слоли посочи в първите дни на протестите, че не смята, че полицията е най-подходящият орган за разрешаване на ситуацията, тъй като политическото решение на проблема вероятно е единственият ефективен начин за прекратяване на протестите.
Правителствата да се съгласят с исканията на протестиращите
Това е може би най-малко вероятният от всички сценарии. Полицията и политическите лидери твърдят, че отстъпването пред исканията на „разгневените тълпи„, по думите на министър-председателя, ще създаде опасен прецедент. Въпреки това няколко провинции, сред които Саскачеван, Алберта и Онтарио, обявиха през последните дни, че ще премахнат някои ограничения. Властите на Саскачеван осъществиха най-драстичните и бързи промени, като обявиха премахването на задължителните ваксинационни серификати и разпоредбата за носенето на маски маски. Алберта също се отказва от маските, които досега бяха задължителни за деца, както и от изискването за ваксинационен сертификат.
Тези решения обаче не са свързани с протестите, тъй като правителствата на тези провинции постоянно повтарят, че целта им е да отменят противоепидемичните ограничения веднага щом случаите на заразени и хоспитализациите намалеят значително.
Полицията принудително да отведе протестиращите
Правоприлагащите органи и политиците се опитват да избегнат този сценарий, опасявайки се, че както протестиращите, така и полицаите могат да пострадат сериозно. Рисковете са свързани с по-нататъшна ескалация на напрежението и потенциално подстрекаване на още гневни протестиращи да излязат по улиците в други части на страната, като наред с това несъмнено би изисквало много повече полицаи от наличните в момента.
Кметът на Отава Джим Уотсън изпрати писмо до министър-председателя и премиера на Онтарио с молба за подкрепление от 1800 души, които да подпомогнат силите на реда, включително административен персонал. В отговор на това правителството на Трюдо заяви, че ще продължи да изпраща още служители на Кралската канадска конна полиция на няколко места в страната, но призна, че искането на Отава за 1800 допълнителни служители едва ли ще се осъществи скоро, ако изобщо се осъществи.
Мобилизиране на военните сили за възстановяване на реда
Това е не само най-непредпочитаният вариант, но и много малко вероятният.
Миналата седмица, след като Слоли предложи, че за овладяването на протестите може да се наложи да се мобилизира и армията, той срещна твърда съпротива от страна на федералното правителство. По повод на това министърката на отбраната Анита Ананд заяви чрез говорител пред „CNN“, че въоръжените сили на Канада не са полиция и че не е редно да участват в правоприлагането в тази ситуация.
Съгласно канадския Закон за отбраната властите на дадена провинция, както и главният прокурор на провинцията имат д поискат помощ от военните сили при възникване на бунт или безредици или при вероятност от възникване на такива. Въпреки това в крайна сметка федералното правителство на страната решава окончателно дали да удовлетвори искането.