“Конвой на свободата”: Засега няма планове за мобилизиране на военните сили в Канада

0
102
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо
Премиерът на Канада Джъстин Трюдо. Снимка: Facebook

Премиерът на Канада Джъстин Трюдо заяви, че мобилизирането на военните сили в помощ на потушаване на протестите в столицата „за момента не е предвидено“, въпреки че по-рано началникът на полицията в града сподели, че допуска възможността за военна намеса за разпръскване на демонстрантите.

Както е известно, миналия уикенд хиляди хора пристигнаха в Отава, за да протестират срещу новата разпоредба, наложена от властите заради COVID-19, като блокираха центъра на столицата. Тогава началникът на полицията Питър Слоли предупреди, че протестите може да се разраснат отново този уикенд. В сряда той заяви, че е вероятно полицията да не успее да намери решение за разрешаване на проблема, свързан с гражданското недоволство в страната. Въпреки че много от протестиращите се разотидоха през седмицата, остават около 250 души, които според Слоли са „изключително напориста и избухлива“ група от хора, нарушаващи закона.

Вчера министър-председателят Джъстин Трюдо заяви, че правителството му не е получило официално искане за военна помощ за потушаване на действията на основната група протестиращи лица, които са си изградили импровизиран палатков лагер в района на парламента. Трюдо се обърна към протестиращите и ги призова да се приберат по домовете си. Призивът му беше подкрепен и от градските власти на Отава. Междувременно той отказва да се срещне с  представители на шофьорите на камиони.

Жителите на Отава също изразиха недоволството си от демонстрациите, като се оплакаха от постоянния шум, негативното въздействие върху местния бизнес и обществените услуги, както и от невъздържаното и агресивно поведение на някои от присъстващите. Полицията обяви, че вече е започнала да налага глоби на протестиращите, като до момента са написани 30 фиша за нарушения като вдигане на прекомерен шум, безразборно натискане на клаксони и неспазване на пътните знаци. По думи на силите на реда вчера голяма група от протестиращи са били забелязани да изграждат дървена конструкция в Отава и да се снабдяват с гориво. Организаторите на т. нар. „Конвой на свободата“ заявиха, че не планират да останат в Отава „нито ден повече от необходимото„, но отпътуването им зависи от отмяната на всички строги разпоредби в цялата страна.

Ние сме тук от любов към нашите семейства, общности и нация. През последните две години разпоредбите ни разединиха.„, заяви организаторката на събитието Тамара Лич по време на пресконференция, проведена вчера, като добави, че протестното движение се разраства, защото обикновените хора са уморени от ограничителните мерки  в живота им, които сега изглежда, че носят повече вреда, отколкото полза.

Инициативата за набиране на средства в подкрепа на митинга, благодарение на която бяха събрани над 10 милиона канадски долара (7,9 милиона долара; 5,8 милиона британски лири), от които около един 1 млн. канадски долара са предоставени на организаторите, наскоро беше спряна, за да се преразгледа и провери обстойно от платформата за групово набиране на средства GoFundMe. Адвокат, работещ с организаторите на протестното движение, обясни, че те приветстват усилията за онлайн набиране на средства и в момента усъвършенстват процеса, за да могат шофьорите на камиони и други хора, които са участвали в протеста, да възстановят разходите си. GoFundMe ще бъде призована да даде показания пред парламентарна комисия, за да обясни въведените предпазни мерки за даренията и разходите, свързани с кампанията за набиране на средства за протестиращите.

В провинция Алберта втора поредна демонстрация срещу задължителната ваксинация продължава да пречи на свободното движение през границата.

„Конвоят на свободата“ започна в отговор на една от разпоредбите за предотвратяване на COVID-19, наложена от канадското правителство на 15 януари, според която се изисква неваксинираните шофьори на камиони, връщащи се от другата страна на границата със САЩ, да бъдат поставени под карантина. Това решение на правителството обаче предизвика по-мащабни призиви за отмяна на и други ограничения, които недоволните граждани смятат за прекомерна намеса от страна на държавата в човешките им права.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments