„Отказът на „Демократична България“ /ДБ/ да се срещнем за нас означава, че не искат да има редовен кабинет и че искат да отидем на избори. По-лошото е, че не искат да започнем промяната на модела, за който хиляди граждани стояха по улиците и искаха тази промяна.“
Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова по време на брифинг в парламента, след като от ДБ обявиха по-рано днес, че няма да отидат на консултациите за третия мандат. По думите й с отказа им да отидат на срещата, те отказват разговори и за актуализацията на бюджета.
„С действията си рискуват да оставим пенсионерите без преизчислени пенсии, лекари и медици без помощ за COVID кризата, МВР и Министерството на отбраната без помощ за охрана на границата, икономиката без помощ за мерки и т.н.“
Нинова предположи, че между членовете на ДБ има разнобой, тъй като вчера един от тях коментира, че ще отидат на консултациите, а днес заявяват, че няма. Тя смята още, че ДБ са провалили и преговорите с ПП „Има такъв народ“ /ИТН/, защото партията на Трифонов им е предложила конкретни имена, а това са се скарали помежду си.
„Няма причина два пъти да правим една и съща грешка. Ние затова не предлагаме конкретни имена, защото знаем каква ще бъде реакцията им. Ако търсят някакво оправдание, да го търсят другаде и да имат смелостта да го кажат пред народа. Но аргументът няма конкретни имена за министри не работи. Ние ги каним те дадат също своите предложения. Ако днес бяха дошли и бяха казали, сме отворени за разговори. Те не пожелаха това, така че да търсят някакъв по-смислен аргумент“, посочи Нинова и добави, че утре предстои срещата с ИТН.
„От тяхното решение утре очевидно ще зависи вече по-нататък как ще продължим. В четвъртък на общ форум ще решим какво да правим“, добави тя и призова ИТН да отидат утре на срещата с тях и да заявят официално последната си воля.
Попитана, ако БСП получат подкрепата на ИТН, ще поканят ли отново ДБ на разговори, Корнелия Нинова отвърна: „Мисля, че те сами ще дойдат.“
Същевременно от ДБ разпространиха до медиите позицията си за отказа да се срещнат в БСП за евентуална подкрепа на правителство с третия мандат. Председателят на парламентарната група на „Демократична България“ Христо Иванов е коментирал пред „БНР“, че тази среща няма предмет, „защото при изначалната яснота, че мандат, даден на БСП, е обречен, и при реалността, че мнозинство няма, тази среща се превръща в един предизборен пиар за г-жа Нинова“. Той посочи, че моментът, в който имаше шанс да се излъчи правителство, беше да започнат разговори, преди президентът да връчи мандата, и да се изработи формула за управление, която да бъде предложена на държавния глава.
„Президентът даде ясен сигнал при консултациите между първия и втория мандат, че той е готов да чуе такова предложение. По някаква причина г-жа Нинова реши да блокира тази възможност, обяви я за противоконституционна, отказа разговор и всъщност тогава отпадна шансът с третия мандат да се случи нещо. След което той се превърна в, така да се каже, предизборен сценичен реквизит“, смята Иванов.
В 46-ото Народно събрание трябва да се даде време да бъде приета актуализацията на държавния бюджет, отбеляза Иванова и призова за приемане на предложения от ДБ проект за промени в Закона за съдебната власт /ЗСВ/, предвиждащ закриване на специализираните съд и прокуратура.
„Трябва нещо да свършим. И поне да актуализираме бюджета, и поне, тук ние ще настояваме, защото гледам, че колегите от “Има такъв народ” тупкат топката с измененията на ЗСВ. И миналия път така се случи – не им даваха ход по технически причини. Нека сега, този втори път не се случва това, да им дадем ход и в рамките на този период да опитаме да закрием специализираните съдилища. Технологично може да се случи, ако има политическа воля да си свършим работата“, каза Иванов.
„Има много широк обществен консенсус, че тази бухалка трябва да бъде премахната, така че никой да не може да я използва занапред. Може да имаме някои технологични различия, но те са въпрос на експертност, които могат да се уредят за 2-3 часа.“
На въпрос за бъдещото управление на България съпредседателят на ДБ посочи, че се променя дългогодишната тенденция то да се концентрира в един голям „играч“, а на българската политическа класа сега й се налага да се научи, че живеем в ново време. По думите му става въпрос за нова технология на правенето на политика – на легитимни коалиции.
„Ние казваме: в следващия парламент трябва да има правителство и то правителство, което може да свърши работата, за която са го избрали хората. Но не казваме на всяка цена. Има разумна цена. Разумната цена е да седнем, всеки трябва да се откаже от претенцията да бъде единствен. Оттам нататък всичко е въпрос на договаряне от принципна гледна точка“, посочи Иванов.