Бразилия се превърна във втората страна в света, регистрирала над 50 000 смъртни случая от COVID-19 след Съединените щати, предава “BBC”. Черната статистика е факт на фона на нарастващи политически безредици и бе обявена дни, след като страната регистрира над 1 милион заразени с коронавирус. Експерти предупреждават, че пикът на заболяването в Бразилия тепърва предстои.
Световната Здравна Организация (СЗО) регистрира най-големия ръст в броя на заразените на дневна база в световен мащаб, като двете Америки съставляват по-голямата част от новите заболели. От новите 183 000 случая на заразени в рамките на 24 часа над 60% са от Северна и Южна Америка, споделя здравната агенция.
Същевременно разпростиращата се здравна криза не възпря хилядите поддръжници и опоненти на крайнодесния президент Жаир Болсонаро, които в неделя окупираха улиците на страната с масови протестни шествия. Антиправителствените демонстрации призовават за импийчмънт на президента Болсонаро, след като в четвъртък бяха арестувани негов бивш съветник и семеен близък с обвинения в корупция. Поддръжниците му от друга страна смятат, че Конгресът и Върховният съд се опитват да ограничат правомощията му.
Жаир Болсонаро бе остро критикуван за антикризисните мерки на кабинета му при овладяването на пандемията от коронавирус. Той се противопостави на предложението за въвеждане на ограничителни мерки, следвайки съвета на здравния министър на страната. В неделя здравното министерство обяви над 641 смъртни случая за последните 24 часа, като общият им брой достигна 50 617. В рамките на същия период са регистрирани над 17 000 нови заболели.
Ситуацията е по-тежка единствено в Съединените щати, където са регистрирани над 2,2 милиона заразени и близо 120 000 смъртни случая. Болсонаро твърди, че икономическите последици от ограничителни мерки ще са много по-пагубни от самия вирус – мнение, което споделят редица експерти. От друга страна обаче подходът на кабинета му към овладяването на кризата доведе до оставката на двама здравни министри. В страната не бе въведена общонационална карантина, но отделните щати и градове прибегнаха до прилагането на собствени ограничителни мерки. Месеци след въвеждането им част от тях бяха поетапно повдигнати, макар и нивата на разпространение да остават високи.
Все още има опасения, че здравната система на Бразилия няма нужния капацитет, за да се справи с кризата в отдалечени региони на страната, предвид че новият коронавирусът се разпространява с по-бързи темпове в изолирани квартали и общности, особено сред местните племена, където няма адекватен достъп до здравни услуги.
Освен пред пандемията Болсонаро се изправя и пред назряваща политическа криза. Президентът е обект на разследване в обвинения за вмешателство в полицейски дела с политически мотиви – обвинения, които категорично отрича, докато Върховният съд разглежда два отделни сигнала на неговите опоненти.
В неделя полицията в столицата Бразилия се наложи да разделя шествията на противници и поддръжници, които се състояха пред сградите на Конгреса и на Върховния съд. Други големи протести се състояха в Сан Пауло и Рио де Жанейро.