Коронавирус: Фондовите борси регистрираха най-тежкото тримесечие от 1987 насам

0
62
Пазари
Снимка: Pixabay

Световните фондови борси регистрираха исторически загуби за първото тримесечие на тази година след паническо разпродаване, породено от пандемията от коронавирус, пише „BBC“.

Щатският фондов индекс “Dow Jones Industrial Average” и лондонският “FTSE 100” регистрираха най-тежкото си тримесечие от 1987, сривайки се с 23% и 25% съответно.

Загубите на индекса “S&P 500” достигнаха 20% за последното тримесечието, като това е най-тежкият спад от 2008 насам.

Спадовете бяха допълнително влошени от новината, че световните правителства продължават да ограничават масово икономическите си дейности с цел да се забави разпространението на вируса.

Икономисти предупредиха, че сривът на глобалната икономика най-вероятно ще е по-тежък от този по време на финансовата криза. Анализатори от “IHS Markit” например очакват ръстът на икономиката да се свие с 2,8% за разлика от 2009, когато бе 1,7%.

Няма страна, която да не е засегната. “IHS Markit” очакват ръстът на китайската икономика да се свие с 2%, а този на Великобритания с 4,5%. Очакванията за страни като Италия и по-слабо развитите икономики са още по-песимистични.

“Оставаме особено загрижени за негативните последици за глобалната икономика през 2020 и по-конкретно за стагнацията, която очаква развиващите се икономики и страните с по-ниски доходи”, коментира във вторник президентът на Международния Валутен Фонд (МВФ) Кристалина Георгиева.

В Съединените щати анализ на централната банка сочи, че нивото на безработица може да се повиши с повече от 32% през следващите три месеца, като работните места на 47 милиона американци са застрашени.

В световен мащаб много икономически индекси остават с над 20% по-ниски спрямо стойностите от началото на годината. Големият спад в цените на петрола, породен от ценовата война между производителите и спада в търсенето, допринесе за проблематичността на финансовите пазари.

Световните правителства инициираха масови спасителни финансови мерки, които допринесоха за леко покачване на цените на акциите през последните дни.

Във вторник фондовият индекс “FTSE” се покачи с почти 2%, а немският “DAX” и френският “CAC” 40 регистрираха по-скромни ръстове.

Основните щатски индекси белязаха загуби, като “Dow” регистрира спад от 1,8%, “S&P 500” от 1,6% и “Nasdaq” с близо 1%.

Енергийни и финансови компании бяха сред най-лошо представящите се за тримесечието. От друга страна продажбите на търговските компании се изпариха, след магазини бяха масово затворени, водейки до едни от най-тежките загуби във вторник. Цената на акциите на американската модна верига “Macy” падна с близо 9% едва ден, след като компанията обяви, че голяма част от служителите й ще бъдат принудително пуснати в неплатен отпуск

“Въпреки крупните монетарни и фискални мерки на правителствата, очакваме непостоянството на акциите да се задържи, предвид че продължителността и последствията на COVID-19 пандемията остават неясни. Цените на нефта остават потиснати, а перспективите за печалби неясни”, коментира анализатор към щатската консултантска компания “Bank Wealth Management”.

Превод: Ивайло Йотова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments