Коронавирус: Френският фармацевтичен гигант “Sanofi” отстъпва след диспут за дистрибуцията на ваксина

0
188
COVID-19
Снимка: Pixabay

Френският фармацевтичен гигант “Sanofi” отстъпи от обещанието си да приоритизира американския пазар при евентуалното разработване на ваксина за COVID-19, предаде “BBC”.

Изпълнителният директор на компанията Пол Хъдсън предизвика оспорван диспут, след като обяви, че правителството на САЩ “има правото на приоритетно снабдяване, тъй като е най-крупният инвеститор по разработката”

Министър-председателят на Франция Едуард Филип отговори, че достъпът до ваксината следва да е равен за всички и “не подлежи на договорки”Председателят на “Sanofi” отстъпи, застъпвайки се за равен достъп за всички.

“Ще бъда крайно ясен: никоя страна няма да бъде разглеждана с приоритет при дистрибуцията на ваксината”, коментира Серж Вайнберг в интервю за националната телевизия “France 2”. 

Той поясни още, че думите на Хъдсън са били извадени от контекста на изказването му. Премиерът Филип коментира, че е провел разговор с Вайнберг и е “уверен относно справедливото разпространение на евентуална ваксина от страна на “Sanofi”.

Президентът на Франция Еманюел Макрон обяви наскоро, че зародилите се диспути са доказателство, че дистрибуцията на ваксина не следва да е обект на пазарни принципи, като потвърди за предстоящата си среща през идната седмица с представители на фармацевтичната компания. 

Европейският съюз настоя всички страни да имат равен достъп до ваксината. “Ваксината против COVID-19 следва да е благо за целия свят и достъпът до нея следва да е равен и справедлив”, коментира говорителят на Европейската комисия Стефан де Киермайкер, цитиран от новинарската агенция “AFP”. 

Защо диспутът е деликатна тема за “Sanofi”?

Смъртоносната пандемия от новия коронавирус превърна разработването на ваксина против COVID-19 в топ приоритет за лаборатории от цял свят, като ги постави под натиск за съкращаване на нужното технологично време, което при нормални условия отнема години

По-рано този месец Европейският съюз свика световна среща на върха за ускоряване на изследванията, като осигури 8 милиарда щатски долара от 40 страни и корпоративни донори. Предназначението на средствата е скоростното разработването на ваксина и лечение за COVID-19. 

Великобритания бе сред домакините на срещата, като Съединените щати и Русия не взеха участие. 

Научното изследване на “Sanofi” е частично субсидирано от щатската Агенция за биомедицински изследвания и разработки “BARDA”, но през последните няколко години фармацевтичната компания получи десетки милион евро под формата на данъчни облекчения от френското правителство, за да се ускори процеса по разработката. 

Директорът на “Sanofi” за Франция Оливър Боугилит коментира, че главната цел на компанията остава ваксина, “която да е едновременно достъпна за САЩ, Франция и Европа”

Но в интервю за френския новинарски канал “BFMTV”, Боугилит коментира, че това би било възможно, само в случай че “европейците са толкова експедитивни, колкото и американците”, добавяйки че американското правителство е заявило готовност да инвестира “няколкостотин милиона евро”. 

Изказването напомни на опита на САЩ от март тази година да закупи ексклузивните права за ваксина против COVID-19 от немската биотехнологична компания “CureVac”, която също е ангажирана с разработването на ваксина. От “CureVac” на свои ред обявиха, че не е последвал реален опит от страна на САЩ да изкупи производствения капацитет на компанията. 

През изминалия месец “Sanofi” обяви партньорство с великобританската компания “GlaxoSmithKline” (GSK) за разработването на ваксина, макар и все още да не се е стигнало до клинични тестове. 

Главният изследовател на “Sanofi” Джон Шивър коментира: “използваме вече съществуваща технология, която е разработена за борба с грипни вируси, като я адаптираме за новия коронавирус, причинияващ респираторното заболяване COVID-19”.

“Sanofi” обяви, че “GSK” “ще съдействат с адювантна технология – съставка катализираща имунния отговор на тялото, която намалява нужния протеин за създаването на ваксината и увеличава шансовете за ефикасно производство в по-малки мащаби.

Ваксината на френската фармацевтична компания се очаква да бъде подложена на клинични тестове през втората половина на 2020 и да започне да се разпространява през втората половина на 2021

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments