Коронавирус: Mercedes F1 могат да произвеждат до 1000 апарата за обдишване дневно

0
211
Коронавирус
Снимка: Pixabay

За по-малко от седмица е създаден апарат за обдишване, който може да помогне да се избегне интензивното лечение на коронавируса, информира “BBC”. Инженери от Лондонския университет съвместно с лаборанти от Университетската болница и представители на “Мерцедес Формула 1”, са работили, за да създадат новия уред, който доставя кислород до белите дробове, без да е необходима вентилация.

Устройствата, наречени Continuous Positive Airway Pressure вече се използват в болници, но все още няма достатъчно произведени и са в недостиг.

По-рано Китай и Италия ги използваха, за да помогнат на пациенти, диагностицирани с Covid-19. 40 от новите устройства са доставени на Университетската болница и в три други лечебни заведения в Лондон. Ако тестовете вървят добре, до 1000 от тези машини могат да бъдат произвеждани на ден от Mercedes-AMG-HPP, като се започне след седмица.

Регулаторната агенция по лекарствата и здравните продукти (MHRA) вече даде одобрение за тяхната употреба.

Респираторен консорциум

Междувременно беше създаден консорциум между индустриалния, технологичния и инженерния бизнес във Великобритания, които се обединиха, за да произвеждат медицински респиратори за NHS. Консорциумът „Ventilator Challenge UK“ включва Airbus, BAE Systems, Ford, Rolls-Royce и Siemens.

Компаниите в него са получили поръчки за повече от 10 000 респиратора от правителството, докато одобрението за използване на новите устройства все още е в ход. Предстои производството да започне следващата седмица. Дик Елси, главен изпълнителен директор на High Value Manufacturing Catapult, заяви:

“Този ​​консорциум обединява някои от най-иновативните компании в света. Те работят заедно с невероятна решителност и енергия, за да увеличат производството на толкова необходимите респиратори и да се борят с вирус, който засяга хората в много страни.”

Навременен отговор

Професор Ребека Шипли, директор на UCL Института по здравно инженерство, каза пред Би Би Си: “Обикновено разработването на медицински изделия отнема години, но ние го направихме за дни, защото се върнахме към употреба обикновено съществуващо устройство и го “обърнахме”, за да да сме в състояние да го произвеждаме бързо и в големи мащаби.”

Обратното инженерство означава, че компаниите вече са оттеглили от производство досегашните респиратори и са ги заменили с иновацията, която копира действието, дизайна и функцията на стария респиратор, но има възможност  за по-масово производство, което е необходимо на света.

Първите доклади от Ломбардия в Италия сочат, че около 50% от пациентите, които са обдишвани с новия Continuous Positive Airway Pressure, не са стигнали до нужда от инвазивна механична вентилация.

Консултантът за спешна грижа от Лондонския университет професор Мервин Сингър каза: “Тези устройства компилират наполовина обикновена кислородна маска и инвазивна механична вентилация, което води до успокояване на пациентите.“

“Тези устройства ще помогнат за спасяването на живот, като гарантират, че респираторите, които в момента са кът във всички лечебни заведения, се използват само за най-тежко болните.”

Как работи новият уред?

Устройството изтласква постоянна смесена струя от въздух и кислород в устата и носа на пациентите. Това се прави при налягане, което означава, че белите дробове остават отворени и така се увеличава количеството кислород, с което се снабдяват. Това от своя страна намалява усилието, необходимо за дишане, особено когато алвеолите – въздушните торбички в белите дробове, биват жестоко покосени от Covid-19.

За разлика от обикновената маска за лице, която осъществява единствено кислородно обдишване, CPAP доставя въздух и кислород под налягане, така че трябва да има маска, създаваща плътно уплътнение на лицето на пациента, над устата и около носа му, или да се сложи прозрачна качулка над главата му.

Това е по-малко инвазивно от стандартния респиратор, за който пациентите трябва да бъдат успокоявани от медиците, за да им се постави тръба в дихателните пътища.

Дънкан Йънг, професор по спешна медицина от Университета в Оксфорд, беше и леко предпазлив в изказването си за новите апарати:

“Използването на CPAP машини при пациенти със заразни респираторни инфекции е донякъде противоречиво, тъй като всякакви малки отвори около маската могат да бъдат предпоставка за излизане на капчици, които да заразят медицинския персонал около пациента”.

Проф. Мервин Сингър каза, че ако се поддържа плътно уплътнение на маската или, още по-добре, ако се носи шлем и медицинският персонал разполага с адекватни лични предпазни средства, тогава този риск ще бъде сведен до минимум.

Повече от 2000 пациенти с Covid-19 в общи отделения в Ломбардия вече получават обдишване с новите апарати.

Анди Коуел, изпълнителен директор на високопроизводителните двигатели на Mercedes-AMG, каза:

“Общността на Формула 1 оказа впечатляващ отговор на призива за поддръжка … ние се гордеем, че предоставяме ресурсите си в услуга на UCL, за да изпълним този проект по производството на новите апарати Continuous Positive Airway Pressure на най-високите стандарти и в най-бързия възможен период.”

Освен Mercedes F1, сътрудничеството включва и Oxford Optronix, малък бизнес, който произвежда кислородни монитори за устройствата.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments