Предстоящите ограничителни мерки във Великобритания ще правят изключение за пътниците, пристигащи от Франция, пише „BBC.“ Премиерът Борис Джонсън обяви в неделя, че новите мерки в страната ще се прилагат за всички пристигащи, с цел да се избегне внасянето на заразата.
Към момента няма обявени дати за въвеждането на предстоящите мерки.
От изявлението на правителството става още ясно, че пътуващите от Ирландия за обединеното кралство няма да бъдат поставяни под карантина. Същевременно обаче правителството се приготвя да прилага мерките, за отпускари завръщащи се от чужбина.
В допълнение към първоначалното си изявление правителството обяви във вторник, че пътуващите ще бъдат поставени под карантина за 14 дни, като ще трябва да предоставят адрес, където ще бъде прекарана карантината и списък с всички контактни лица.
Световният съвет на туризма и транспорта изрази опасения спрямо новите мерки, подчертавайки, че допълнително ще намали броя на желаещите да пътуват.
Общо изказване
В обръщението си към нацията от неделя премиерът Борис Джонсън обяви:
“С драстичния спад в броя на нови заболели искам да ви информирам, че наближава момента, в който ще се наложи да обявим карантина за всички влизащи в страната лица.“
Впоследствие правителството потвърди, че мерки ще се прилагат за всички пътуващи, а не само за самолетните пасажери.
След речта на Борис Джонсън правителството обяви, че е постигнало реципрочна договорка с Франция, съгласно която французи и паражани ще могат да влизат в страната без да бъдат поставяни под карантина.
В общо изказване правителствата на Великобритания и Франция обявиха, че са постигнали споразумение “да работят съвместно за по-адекватни трансгранични мерки”, като пише още, че: “Кооперирането е практически нужно за управлението на общата граница на страните”.
“Ще се сформира работна група между двете правителства, за да осигури успоредното прилагане на мерките през идните седмици”, става ясно от съвместното изказване.
Изявлението обаче поражда въпроса дали ще се прави изключение за гражданите пътуващи през Франция за Великобритания.
От великобританското правителство обявиха, че ще правилата ще бъдат публикувани, преди да бъдат приложени в сила.
Повод за недоверие
Уили Уолш от “British Airways”, част от “IAG”, коментира, че новината е пагубна за туризма.
“Няма и една добра новина за индустрията от това, което чух от примера Джонсън вчера”, коментира Уолш пред депутати по време на заседанието на Транспортния съвет на страната.
След като бе попитан, защо според него за французи ще се прави изключение, а за немци например няма, Уолш отвърна: “Това се опитвам да разбера и аз”.
“Ще трябва да изчакаме, за да видим как правителството смята да продължи”.
Той добави още, че планираната карантина ще свие капацитета на компанията му с 50% до месец юли.
Вирджиния Месина главен директор на Световния съвет на туризма и транспорта коментира, че се има дълбоки опасения за новите мерки на правителството.
“Карантината работи, когато се приложи рано, т.е. най-вероятно трябваше да е обявена във Великобритания много по-рано”, коментира Месина.
“Считаме, че мерките ще се превърнат в повод за недоверие сред пътуващите, възнамеряващи да прекарат поне малка част от почивката с в чужбина”.
Месина подчерта още, че в някои страни вече пристигащите се подлагат на тестове за COVID-19, за да се прецени дали е нужна карантина.
Новата нормалност
Авиолинии и магнати от индустрия обсъдиха в неделя предстоящите мерки с британския министър на авиацията. Същевременно обаче “BBC” продължава да се намира в информационно затъмнение относно сроковете на мерките и дали има планове за евентуалното им удължаване.
Авиокомпаниите призоваха великобританското правителството за допълнителни субсидии, след като премиерът потвърди, че мерките ще бъдат наложени.
Директорът на великобританските авиолинии Тим Алдерлсейд коментира: “Всички ние, включително и правителството, ще трябва да се адаптираме на новата нормалност, но ограничаването на въздушния превоз не е правилния път”.