В четвъртък светът беляза развитие в борбата с коронавируса, след като страни като Виетнам и Нова Зеландия предприеха мерки за повдигане на картината. От друга страна обаче държави като Сингапур и Япония затегнаха ограничителните мерки, за да се предотврати опасността от избухването вторична вълна, пише „AP“.
Подобно на Съединените щати редица страни преминаха към внимателно обмисляне на варианти за повдигане на ограниченията чрез промени в рутинните предпазни мерки, извършване на по-обширно тестване и чрез ограничаване на локалните огнища на заразата.
Властите в Индонезия, която е най-гъсто населената мюсюлманска държава, удължиха стриктните карантинни мерки в страната до 22 май, опасявайки се от наближаващия религиозен празник Рамазан, който започва с началото на последната седмица от месец април.
С ограничаването на традиционните обществени дажби за бедните, пищните вечери със семейство и близки и забраната за културни събития след залез слънце 1,8 милиардната мюсюлманска нация бе лишена от това, което прави празника толкова специален.
Министър-председателят на Пакистан Имран Кан се огъна под натиска на религиозните лидери в страната, като отказа да затвори джамиите. По-рано пакистанската Здравна асоциация отправи множество предупреждения, че подобни обществени прояви създават перфектни условия за разпространяване на вируса, което е особено рисково предвид изключително уязвима здравна система в страната.
Секретарят на Обединените нации Антониу Гутериш прикани мюсюлманската общност да се фокусира върху “общия враг – коронавируса”, като повтори призива си да се спрат незабавно всякакви военни действия. В друго обръщение Гутериш призова страните да осигурят справедлива помощ за всички, добавяйки, че пандемията е “криза на човечеството, която бързо се превръща в криза на човешките права”.
Гутериш подчерта, че в някои страни ситуацията се използва за политически цели и за прилагането на репресивни мерки.
“Посланието е ясно: хората и техните права следва да са основния и единствен приоритет за всички правителства”.
От Обединените нации предупредиха по-рано, че милиони души са на ръба на гладуване заради пандемията от коронавируса, нашествието на скакалци в Африка, както и заради други възникнали логистични проблеми, които възпрепятстват доставката на храни и стоки от първа необходимост за най-уязвимите страни в света като Йемен и Южен Судан.
В отговор Европейският съюз заложи финансова помощ от 20 милиарда евро, за да се облекчат негативните последици от кризата и да се защитят най-бедните общности в световен мащаб.
Докато някои държави все още се борят с овладяването на заразата, властите в Китай обявиха в четвъртък едва 10 нови случая на заразени с коронавирус и 0 починали. Броят на хоспитализираните лица в страната спадна до 959, като тежките случаи в страната са едва 63.
Множество бизнеси в Китай възобновиха дейността си. Възпитаници на средни и висши училища се подготвят за предстоящите изпити и се завръщат в класните стаи. Същевременно обаче забраната за влизане на чуждестранни граждани в страната остава, за да се ограничи риска от внасянето на заразата от болни или асимптоматични пътуващи.
Съседен Виетнам, където границите бяха своевременно затворени и заразата щателно следена, обяви, че през последните три дни няма нови случаи на заболели и че правителството се подготвя да облекчи ограничителните мерки.
“Чувствам се благословена, че сме в безопасност и че животът се връща към нормалност. Гордея се със страната си.”, коментира собственичка на заведение във Виетнам, което отваря врати за първи път от близо месец насам.
Един от първите й клиенти коментира, че карантината е била “отчайваща” за гражданите, като добавя, че се е е наложило “всеки трябва да прави саможертви и да отслужи дълга си в името на общественото благосъстояние”.
В Нова Зеландия, където има 1 451 потвърдени случая и 16 починали, бяха обявени в четвъртък само три нови случая на заболели с коронавирус и макар че стриктната карантина в страната остава, правителството се подготвя да облекчи мерките от началото на следващата седмица.
Вирусът продължава да се появява неочаквано
В Сингапур се регистрират стотици нови случаи ежедневно, като общият им брой надмина 10 000. Голяма част от огнищата са проследени до претъпкани емигрантски работнически общежития.
Японските власти обявиха, че са установени нови заразени от екипажа на круизния кораб, който акостира в Нагасаки. С тях общият брой на заразените моряци става 48. Корабът е собственост на италианската круизна компания “Costa Atlantica”, като е акостирал в началото на януари без пасажери на борда за извършването на ремонтни дейности. Властите планират да изследват всички членове на екипажа до петък. Води се разследване, което да установи как вирусът е пренесен на борда, предвид че екипажът не е напускал кораба от средата на март.
По данни на американския университет Джонс Хопкинс в световен мащаб има над 2,6 милиона заразени с коронавирус, като броят на жертвите е около 183 000 души, 45 000 от които са регистрирани в Съединените Американски Щати.
Действителните числа безпосрно са много по-високи, тъй като тестването за COVID-19 е ограничено, а статистическите методи на страните се различават. По-голямата част от болните изпитват леки или средни симптоми без опасност за живота.
Психологическите последици от заразата обаче остават смазващи за много хора, като ще са нужни седмици и дори месеци, за да възстановят нормалния си начин на живот. Проф. др. Робърт Брендън от университета Харвард предупреждава, че вторична вълна на заразата може да неутрализира постигнатия дотук прогрес.
Докато президентът на САЩ Доналд Тръмп се подготвя за така наречената от Белия дом нова стъпка в превъзмогването на кризата, властите в страната изпитват затруднения да уверят гражданите, че са взети нужните предпазни мерки, за да се гарантира безопасното повдигане на ограниченията.
Проф. Блендън коментира: “Хората следят броя на заболелите в световен мащаб и се вслушват в световните здравни институции и ако разминавания в препоръките им и действията на правителството, това би довело до нови проблеми и забавено възстановяване на страните”.
Превод: Ивайло Йотов