Коронавирус: Оцелелите могат да имат увреждане на почти всеки основен орган

0
432
Лекарка азиатка с маска.
Снимка: Пиксабей

Близо 13 милиона души по света досега са дали положителна проба от теста за COVID-19, информира “Sky News”Повечето от тях са се възстановили, но доказателствата, че дори оцелелите могат да претърпят дълготрайни последствия, нарастват. И изглежда почти всеки основен орган може да претърпи увреждане.


Не е изненадващо, че вирусът има пагубно въздействие върху белите дробовеЕдин на всеки пет или шест души с доказано наличие на COVID-19 са белязани или фиброза – на деликатна тъкан, която ги оставя без дъх и кашлица месеци по-късно.  Увреждането вероятно е постоянно и необратимо и не само тези, които се нуждаят от вентилатор, са изложени на риск от него. Не само белите дробове обаче носят основната тежест.

Бъбреците могат да бъдат засегнати в началото на заболяването. Една трета от хората, настанени в болница с вируса развиват умерено или тежко увреждане на бъбреците, които са жизненоважни за пречистването на кръвта. Някои се нуждаят от диализа и в дългосрочен план може да се нуждаят от трансплантация.

Сърцето също е изложено на риск. Ново проучване на лекари от Единбургския университет, обхванало над 1200 пациенти в 69 страни установи, че 55% от всички пациенти са показали сърдечни аномалии, като 15 на сто от тях са претърпели сериозни промени в начина, по който сърцето им изпомпва кръв.

Дори мозъкът, обикновено защитен от вируси, е податлив на увреждания.  Изглежда, около половината от тези с COVID-19 имат някои неврологични ефекти.  Симптомите могат да бъдат леки – главоболие, загуба на обоняние и усещане за изтръпване. Но те могат да бъдат много по-лоши – пристъпи, припадъци и невъзможност да се говори.

Така че, защо болестта има толкова широко въздействие върху тялото?

Възможно е, защото много различни видове клетки имат рецептора АСЕ-2 на повърхността си – това е вратата към клетката, която вирусът използва, за да нахлуе и да направи копия на себе си. Или може да е самата имунна система (бел. ред. да поддаде). Понякога се превръща в свръх-скоростен процес, за да убие вируса, но с катастрофални невъзвратими щети върху здравата тъкан.

Но докато имунната система при някои хора буквално се срива за определен срок от време, при други следите от инфекцията бързо започват да отслабват.  Ново проучване на учени от King’s College London установява, че нивата на антитела намаляват значително през трите месеца след като са заразени с вирус. Това означава, че имунитетът към вируса може да е краткотраен, тъй като той има за цел да помага при обикновената настинка.

Всичко това допринася за мистерията около новия и непредсказуем вирус, с който учените все още не могат да се справят. За да отговорят на някои от неизвестните, британски изследователи ще проследят 10 000 души, които са изписани от болница до 25 години след това с цел да видят какво ще се случи напред във времето. Очаква се по пътя да има изненади.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments