Коронавирус: Пандемията в Испания отслабва

0
84
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Увеличеният брой случаи на заразени с коронавирус пациенти в Испания, която беше сериозно засегната от инфекцията, изглежда вече намалява, заяви външният министър на страната пред BBC.

В понеделник бяха потвърдени още 6400 случая на заразени, което е най-ниският брой регистрирани нови случаи от седмица насам. Общият брой на смъртните случаи достигна 7 340, след като още 812 пациенти починаха.

В страната бяха въведени ограничителни строги мерки, а служителите, които не работят на ключови за извънредното положение позиции, бяха  инструктирани да си останат вкъщи за период от две седмици.

Междувременно стана ясно, че лекарят, който ръководи мерките на страната в борбата й с коронавируса, също е дал положителна проба.

Последните национални данни на Испания показват, че кривата на вируса изглежда се изравнява, заяви външният министър Аранча Гонсалес.

Високопоставените лица смятат, че пикът на вирусна пандемия наближава, след което се очаква броят на новооткритите случаи, както и смъртността, свързана с инфекцията, да намалеят.

Каталуния, Баската област и столицата Мадрид остават едни от най-тежко засегнатите райони.

От 14 март досега в страната са в сила стриктни ограничителни мерки, с които се цели овладяването на вируса. Жителите имат право да напускат домовете си само за да отидат на работа, да направят покупки на храни от първа необходимост и лекарства или да се погрижат за роднини.

Заместник-министърът на испанското здравеопазване Мария Хосе Сиера заяви, че след въвеждането на ограниченията, тенденцията в ежедневния регистриран брой инфекции се е променила. Новите случаи нарастват с около 12% на ден, в сравнение с 20%, което беше отчетено преди 25 март.

До 9 април е в сила по-строга забрана за всички дейности, които не са свързани със сектори, които предлагат стоки или услуги от първа необходимост.

Външният министър каза още пред BBC, че натискът върху болничните отделения за интензивно лечение продължава да е най-голямото предизвикателство на Испания и че новите ограничения, които се налагат в момента, ще помогнат за ограничаването на разпространението на заразата.

Аранча Гонсалес, заяви, че е несправедливо Испания да се изолира от другите страни, тъй като доста от тях – включително Италия и САЩ, също се борят с нарастващия брой случаи на инфектирани.

В понеделник в Мадрид по обяд се проведе минута мълчание, в чест на починалите от вируса. Испания е страната с най-голям брой смъртни случаи в света след Италия.

Каква е ситуацията в останалата част на Европа?

Досега броят на заболелите от коронавирус в Германия беше доста по-малък в сравнение с този в Испания и Италия, но в понеделник беше обявено, че има  скок на инфектираните, като те са достигнали 4 751, и сега общият им брой е 57 000.

Само 541 от случаите са завършили фатално. Това се дължи и на факта, че в  страната се използват широкодостъпни тестове, които регистрират случаи, дори с проява на леки симптоми, за разлика от много страни, които не разполагат с такива.

Германската здравна система разполага с доста ресурси, което означава, че може да се справи сравнително добре с голям брой тежко болни пациенти.

В понеделник още френски пациенти бяха транспортирани от Страсбург до германски болници с хеликоптер.

Москва наложи ограничителен режим върху своите 12 милиона жители, като с тези мерки руското правителство цели да ограничи разпространението на инфекцията.

В Австрия от купувачите вече ще се изисква да носят маски в магазините, от които пазаруват, съобщиха властите в понеделник.

Междувременно в Унгария парламентът ще гласува дали да се дадат на премиера Виктор Орбан нови правомощия за справяне с пандемията, тъй като критиците твърдят, че подобна мярка би ограничила свободата на словото.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments