Италианският свещеник, който отстъпи респираторния си апарат на непознат по-млад заболял от коронавирус пациент, е починал от заболяването. Отец Джузепе Берардели е починал на 72 години в болница в Ловере, Бергамо – един от най-тежко пострадалите градове в Италия, пише „BBC“.
Над 50 свещеника в страната са починали от респираторното вирусно заболяване. Италия остава най-тежко засегната в световен мащаб страна с 6 077 жертви до този момент. Това наложи удължаване на карантинните мерки за ограничаване разпространението на инфекцията, започнала от северния регион на Ломбардия.
Коронавирусът продължава да се разпространява с бързи темпове и в световен мащаб, достигайки над 160 страни и взимайки 16 000 жертви.
Към момента има над 360 000 потвърдени случая на заболяването в цял свят. Европа вече се намира в епицентъра на кризата, а САЩ се изправя срещу драстично увеличаващ се брой заболели.
Кой е Барардели?
Джузепе Барардели, главният свещеник на градчето Казиньо, е починал миналата седмица в болница в Ловере. По думи на медицинския персонал той е отказал респираторния апарат, закупен от енориаши за него, като е избрал да го преотстъпи на по-млад пациент.
Fr. Giuseppe Berardelli, a 72-year-old priest who gave a respirator (that his parishioners had purchased for him), to a younger patient (whom he did not know), has died from #coronavirus.
„Greater love has no person…“ (Jn 15:13) https://t.co/qXQ6knoE6n via @Araberara pic.twitter.com/uKxRNghire
— James Martin, SJ (@JamesMartinSJ) March 24, 2020
Пациентите в Казиньо са ръкопляскали от прозорците на болничните си стаи при изнасянето на ковчега на свещеника. Погребална церемония не се е състояла.
Във вторник папа Франциск води молитва за всички починали лекари и свещеници, „благодарейки на Господ на героичния им пример и за безкористната им грижа за болните.“
Каква е ситуацията в Италия?
Италия затвори повечето бизнеси и забрани публичните събирания в страната на 12 март като част от опитите й да спре разпространението на заразата. Барове ресторанти и повечето магазини са затворени, както университетите и училищата.
Карантината бе удължена, като министър-председателят на Италия Джузепе Конти коментира, че мярката е предотвратила „колапс на системата“.
Във вторник бе докладван лек спад в броя на заразените за трети пореден ден. С близо 600 смъртни случаи на ден обаче страната е далеч от овладяване на пандемията.
В Италия има 63 927 заболели от COVID-19 – респираторното заболяване, причинено от коронавируса. До този момент са докладвани 6 077 смъртни случая и 7 432 пациента, които са се възстановили и са изписани от болниците.
Действителният брой на заразените обаче може да е много по-висок. Главният инспектор на общественото опазване в Италия Анджело Борели коментира във вторник за местния вестник La Repubblica, че е много вероятно действителният брой на заболелите да е до десет пъти по-висок.
„През следващите няколко часа… предстои да видим дали наистина кривата на заболелите ще се изравни“, коментира още за вестника.
Каква е ситуацията по света?
Световната Здравна Организация (СЗО) предупреди, че заболяването от коронавируса продължава да се разпространява с „бързи темпове“, като вече има над 300 000 потвърдени случая.
Заболяването COVID-19 достигна 100 000 души за 67 дни от първия докладван случаи, за 11 дни достигна нови 100 000 и за едва четири дни още 100 000.
Директорът на Световната Здравна Организация Тедрос Аданом Гебрейзиз коментира, че все още е възможно да се „промени траекторията на заболяването“. Той призова страните да предприемат крути мерки за тестване и проследяването на контактните хора.
Във Великобритания министър-председателят Борис Джонсън обяви в понеделник, че с незабавен ефект на действие влиза забраната за гражданите да напускат домовете си, като изключения могат да се правят само за най-неотложни дейности. Броят на починалите във Великобритания достигна 355 в понеделник.
Превод: Ивайло Йотов