Началникът на Световната Здравна Организация (СЗО) призова за единност, след като организацията бе поставена под остра критика от президента на Съединените щати Доналд Тръмп. В изказване от сряда генералният директор Тедрос Адханом Гебрейес защити всичко направено от Световната Здравна Организация дотук, като призова за прекратяване на политизирането на COVID-19.
Президентът Тръмп от своя страна коментира, че обмисля да преустанови щатското финансиране към агенцията на обединените нации. Той обвини СЗО, че е прекомерно “китайско-центристки” настроена и че “гръмко” се е провалила в овладяването на световната пандемия.
Д-р Тедрос отхвърли обвиненията и настоя, че “организацията е близка с всяка нация и е сляпа за различия между народите”. След първата си нападка към Световната Здравна Организация от вторник президентът Тръмп отправи нова критика по време на брифинг от сряда, коментирайки, че организацията трябва “да преосмисли приоритетите си”. Той добави още, че Съединените щати ще проведат проучване, на база което да преценят дали да продължат с финансовите си ангажименти към Световната Здравна Организация.
По време на журналистическите въпроси от брифинга във сряда вечерта американският държавен секретар Майк Помпео обяви, че държавната администрация „ще преосмисли финансирането си за СЗО“.
“Организациите трябва да работят. Те трябва да осигуряват резултатите, за които са създадени”, коментира Помпео.
Пандемията от COVID-19 се зароди в китайски град Ухан, където наскоро бе преустановена 11-седмичната карантина.
Съветник на директора на Световната Здравна Организация коментира по-рано, че организацията си сътрудничи тясно с Китай, което е “абсолютно ключово” за изучаване на заболяването във все още ранните му стадии на развитие.
Критиката на Тръмп към СЗО бе отправена, след като президентът разкритикува действията на собствената си администрация по отношение на овладяването на пандемията.
Какво каза директорът на Световната Здравна Организация?
“Моля ви за обидненост на национално ниво и да не използвате COVID-19 за политически цели”, коментира д-р Тедрос в сряда. “На второ място ви моля за почтеност и солидарност на глобално ниво. Както и за почтено управление от страна на Съединените щати и Китай.”
“Най-силните следва да проправят път за останалите, като ви моля да поставите под карантина политизацията на COVID-19”, апелира той в отговор на коментарите, отправени от американския държавен глава.
Във вторник президентът Тръмп обвини Световната Здравна Организация, че изглежда прекалено “благосклонна към Китай”. Публикацията на президента в Туитър гласи:
“Световната Здравна Организация се провали. По необясними причини, въпреки че в голяма степен е финансирана от САЩ, организацията остава силно китайско-центристка. Ние безспорно ще вземем това предвид. За щастие още в началото отхвърлих съвета на СЗО да държим границите си с Китай отворени. Защо изобщо ни посъветваха такова безумно нещо?”
“Те признаха, че е грешка. Те наистина се провалиха зрелищно”, коментира още президентът. “Ние ще замразим редовните си плащания към Световната Здравна Организация. Ще ги замразим наистина сериозно и ще видим какво ще стане.”
Съединените щати са сред най-крупните доброволни финансови донори на Световната Здравна Организация, като по данни на организацията Америка допринася с близо 15% от бюджета на СЗО.
В сряда д-р Тедрос отби финансовите заплахи, като коментира, че вярва, че щатското финансиране ще продължи за в бъдеще.
Секретарят на Обединените нации ген. Антонио Гутериш се обяви по-рано в защитата на здравната организация. Той обяви пандемията от коронавирус за “безпрецедентна”, като коментира, че овладяването й следва да е единственият проблем на дневен ред.
“Сега е моментът за единство, моментът световната общност да започне да работи заедно и солидарно в името на спиране разпространението на вируса и смекчаване на икономическите последици от него”, добави още той.
Френският президент Еманюел Макрон също е обявил подкрепата си за Световната Здравна Организация в телефонен разговор с д-р Тедрос от сряда.
“Той потвърди своето доверие и подкрепа за институцията и отказа да я види заложник на разразяваща се война между Китай и САЩ”, обяви официално френското президентство за новинарската агенция “Reuters”.
Какво друго се случи по света в сряда?
- По последни данни на щатския университет „Джон Хопкинс“ общият брой на заболели с коронавирус е достигнал близо 1,5 милиона, като 90 000 са смъртните случаи, свързани с респираторно заболяване.
- Министър-председателят на Великобритания Борис Джонсън остава в интензивното отделение в Лондон, но състоянието му се подобрява.
- Смъртните случаи в Испания нараснаха за втори пореден ден, след като надеждите от началото на седмицата бяха, че кривата на смъртността ще се изравни скоро.
Превод: Ивайло Йотов