Международният Валутен Фонд (МВФ) предупреди, че световната икономика ще се свие с 3%, което е най-голямата рецесия от десетилетия насам. От институцията определят световния икономически спад като „най-тежкия от времето на Голямата депресия през 1930 насам“, пише „BBC“.
МВФ коментира още, че пандемията от коронавирус е причинила криза “като никоя друга” досега. Фондът добави още, че евентуалното проточване на пандемията ще постави на сериозно изпитание правителства и централни банки.
Главният икономист на МВФ Гита Гопинат прогнозира, че през идните две години кризата ще свие световния брутен вътрешен продукт с близо 9 трилиона долара.
“Голямата карантина”
Въпреки че при последните прогнози за световната икономика Фондът похвали “бързата и крупна” реакция на страни като Великобритания, Германия, Япония и САЩ, никоя страна няма да остане незасегната от кризата.
Очаква се ръстът на световната икономика да се свие до 5,8% през следващата година, в случай че пандемията отшуми до втората половина на 2020. Прогнозира се още всички развити икономики да изпаднат в рецесия до края на годината.
Гита Гопинат коментира днес, че “голямата карантина” представлява “тежка реалност” за законодателите, които са изправени преди “значителна неяснота относно продължителността и интензивността на икономическия трус”.
“Частично възстановяване се очаква през 2021”, добави още Гопинат. “Нивото на брутния вътрешен продукт обаче ще остане под нивата от преди пандемията, като има значителна предопределеност относно темповете на възстановяване.”
“Много по-сериозни последствия са възможни, като дори са вероятни”.
Най-тежката рецесия във Великобритания от последния век
Международният Валутен Фонд прогнозира британската икономика да се свие с 6.5% през 2020, като прогнозата от началото на година бе за ръст на брутния вътрешен продукт от 1.4%.
Рецесия с подобни мащаби се заформя като по-сериозна от тази по време на световната икономическа криза, когато бе белязан глобален икономически спад от 4,2%. Безработицата също се очаква да надмине нивата от световната икономическа криза.
По данни на Централната банка на Великобритания икономическият спад би бил най-тежкият за страната от 1921 насам.
Същевременно обаче прогнозираната рецесия е едва половината от очакваната от Службата за бюджетна отговорност на Великобритания, която предвижда спад от 35% през трите месеца до юни.
Мерките в страната за принудителен отпуск, чиято цел е да съхрани работните места до отшумяването на пандемията, се очаква да ограничи ръста на безработицата до 4,8% през 2020 спрямо 3,8% от миналата година.
Канцлерът на Великобритания Риши Сунак заложи финансови помощи в размер на милиарди паунди, за да се гарантират заплатите на служителите и да се подпомогне бизнеса до края на карантината.
Централната банка на Великобритания на свои ред намали лихвените проценти до нови рекордни нива и осигури милиарди за кредитиране чрез търговски банки.
Световна болка
Гита Гопинат обяви още, че за първи път от Голямата депресия насам развити и развиващи се икономики се очаква да изпаднат в рецесия. Международният Валутен Фонд предупреди, че приръстът на развитите икономики ще достигне нивата от преди пандемията най-рано през 2022.
Икономиката на Съединените щати се очаква да се свие с 5,9% до края на годината, като това би бил най-големият годишен спад от 1946 насам. Безработицата в САЩ също се очаква да нарасне до 10,4% до края на година.
Частично възстановяване на американската икономика с ръст от 4,7% се очаква през 2021.
Китайската икономика се очаква да нарасне с едва 1,2% до края на годината, което би бил най-ниският прираст от 1976 насам. Австралия се очаква да регистрира първата си рецесия от 1991 насам.
МВФ предупреждава за възможни “много по-тежки последици от кризата”. Фондът коментира, че е отнело повече от очакваното време за ограничаване на пандемията, като при вторична пандемична вълна през 2021 световният брутен вътрешен продукт може да се свие с допълнителни 8%.
МВФ предупреждава още, че подобен развой би довел до задълбочаване на икономическата криза в страни с високи нива на дълг. Това същевременно може да доведе до оттегляне на инвеститорите и повишаване на цената на заемния капитал.
МВФ добави, че “поскъпването на заемния капитал или страха от подобен сценарии може да възпре много от страните да гласуват дълга, който би бил нужен за постигането на прогнозните резултати”.
Икономически лек
Въпреки че световните ограничителни мерки замразиха икономическата активност, Международният Валутен Фонд коментира, че карантината и социалната дистанция имат приоритет. Фондът обяви още:
“Превантивните ограничителни мерки са ключови за забавяне разпространението на вируса и за осигуряване на нужното пространство за здравните системи, така че да може да се положи път за скоростно и устойчиво възстановяване на икономическата активност”.
“Несигурността и съкратеното търсене могат да имат далеч по-негативно отражение, в случаи че не се вземат мерки за ограничаване на заразата”.
МВФ заложи четири ключови приоритета за борбата с пандемията. Сред тях са повече средства за здравните системи, финансова помощ за служителите и бизнесите, продължаваща подкрепа от страна на централните банки и изграждането на ясна стратегия за излизане от кризата.
Фондът призова света да работи задружно и да обедини усилията си за разработването и разпространяването на ваксина.
МВФ припомни още, че много от развиващите се страни ще се нуждаят от облекчения по дълговете си през идните месеци и години.
Превод: Ивайло Йотов