Диабетът не увеличава риска от заразяване с новия тип на коронавирусната инфекция, но е предпоставка за по-тежкото му протичане и фаталния изход. При добър контрол на диабета рискът спада до нивата на всички останали хора, които не страдат от него. Това съобщи пред „24 часа“ по повод Световния ден за борба с диабета проф. Цветалина Танкова от Медицинския университет в София.
Освен това тя разкри, че се е появил нов вид диабет, който възниквал при някои пациенти с COVID-19. При развилите това заболяване имало 3 пъти повече смъртни случаи. А косвено пандемията е влошила в дългосрочен план прогнозата за една трета от тези, които страдат от диабет.
Проф. Танков представи резултатите от проучване на Националната пациентска организация. Те показват, че 39% от българите с диабет или около 200 000 души са забавили, а 2% или около 10 000 души са прекратили лечението си по време на пандемията от коронавирус.
Един от всеки трима пък е казал, че контролът на кръвната му захар се е влошил. Според 80% от участвалите в проучването ако има електронно здравеопазване, това би улеснило достъпа до здравна грижа в условията на пандемии и други кризи. А почти всички участвали или около 94% са категорични, че биха искали лечението им да се дава по електронен път.
Изпълнителят директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България Деян Денев пък коментира, че намерението за въвеждане на електронни протоколи за назначаване на терапия е положителна стъпка, но не трябва пациентите да чакат цели 15 дни за одобрение на протоколи от Районната здравноосигурителна каса, за да могат да получават своите лекарства. Ако тези протоколи стават валидни веднага след издаването им, то диабетиците ще могат да получат и необходимото им лечение навреме. Според Денев всичко това може да се случи с нов анекс към Националния рамков договор.