Корупционен скандал в Япония заплашва правителството на премиера Фумио Кишида

0
59
Фумио Кишида.
Фумио Кишида. Снимка: профила на Кишида във Facebook.

Анализатори смятат, че Япония преживява политическа криза, каквато се случва веднъж на поколение, тъй като правителството се опитва да изчисти имиджа си в условията на корупционен скандал, предаде „BBC‘.

Четирима министри от управляващата партия подадоха оставки през последните две седмици, докато министър-председателят Фумио Кишида се бори да се задържи на поста си. Рейтингът му на подкрепа е спаднал до 17% – най-лошият резултат от над десетилетие насам.

Общественият гняв и възмущение бързо се разразиха в социалните медии. Някои се надяват, че това може да бъде повратна точка за реформи в управлението. Други обаче изтъкват, че в центъра на вниманието е Либерално-демократическата партия /ЛДП/ – партията, която управлява Япония почти непрекъснато от 1955 г. насам. Нейното управление не за първи път е белязано от подобни скандали, което е една от причините, поради които според анализаторите избирателите във водещата азиатска демокрация се чувстват разочаровани.

В какво се състои скандалът?

През последните месеци в медиите се появиха съобщения, в които политици от управляващата партия бяха обвинени, че са присвоили финансови средства, получени по време на партийни събития за набиране на средства. Повечето от обвиненията бяха отправени към влиятелната фракция, известна под името „Абе“, която носи името на бившия министър-председател Шиндзо Абе, който почина миналата година. Това е най-голямата група в управляващата партия с 99 депутати. До неотдавна тя заемаше и някои от най-важните постове в кабинета. Твърди се, че нейните членове са укрили най-малко 500 млн. йени (2,7 млн. паунда; 3,5 млн. долара), въпреки че някои медии съобщават, че сумата възлиза на близо 1 млрд. йени.

Тази седмица представители на Прокуратурата са посетили офисите на въпросната фракция, както и на фракцията на Накай, друга водеща група на ЛДП. Твърди се, че в момента се разследват пет от шестте фракции на ЛДП по подозрение за недеклариране на финансови средства, включително за билети. В Япония е обичайно политиците да организират събития, за които се продават билети, като им се поставя цел за набиране на средства чрез продажбата на билети. Сега обаче депутати са обвинени, че са укривали излишъка от печалбите, генерирани от продажби, като усилено се твърди, че те са прибирали „бакшишите“ или са ги влагали във фонд. Парите от фонда се използват за извършване на плащания за поддържане или увеличаване на политическата им мрежа – практика, разпространена в цялата японска политика, пояснява Сейджиро Такешита, професор по мениджмънт и информатика в университета в Шизуока.

С нарастването на обществения гняв заради твърденията за набиране на средства четирима високопоставени депутати в крайна сметка подадоха оставки от кабинета на Кишида, включително главният секретар на кабинета Хироказу Мацуно. Считан за дясната ръка на премиера, Мацуно координираше политиката на цялото правителство и беше едно от най-известните лица на правителството. Дни преди оставката му Кишида дори го защити, докато опозицията се опитваше да внесе вот на недоверие срещу кабинета. Тъй като натискът се засилваше, Кишида беше принуден да смени него и други министри от фракцията на Абе, а именно министъра на търговията Ясутоши Нишимура, министъра на вътрешните работи Джунджи Сузуки, министъра на земеделието Ичиро Мияшита и заместник-министъра на отбраната Хироюки Миязава.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments