Тричленният екипаж на Международната космическа станция (МКС) се завърна на една много различна Земя, след като прекара повече от половин година в открития космос.
Привикналите на изолация Олег Скрипочка от Русия и Джесика Мейр от Съединените Американски Щати напуснаха земята през септември 2019, преди избухването на пандемията от коронавирус. Другият член на екипажа – американецът Андрю Морган е на Международната космическа станция от юни 2019.
More photos posted from the landing of @NASA astronauts @Astro_Jessica, @AstroDrewMorgan & @roscosmos cosmonaut Oleg Skripochka! 📸 https://t.co/ZVXTOuz7cT pic.twitter.com/ab2cieq6pY
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) April 17, 2020
Пандемията промени обичайната процедура по завръщането на екипажа.
“Сюрреалистично е да наблюдаваш от горе как всичко се развива там долу”, коментира Мейр за репортери по време на видео разговор. “Оттук Земята изглежда зашеметяващо, както винаги и е толкова трудно да повярваме всичко, което се случи след напускането ни”.
Екипажът пристигна на Земята в 05:15 GMT, като Скрипочка и Мейр прекараха 205 дни в открития космос, а Морган 272.
В поредица от публикации в Туитър Международната космическа станция описа как корабът “Союз” е бил разделен на три отделни модула, преди да започне спускането на модула, който остави “плазмена следа” при навлизането си в атмосферата на Земята.
Капсулата е кацнала успешно в Казахстан, като космическата агенция “NASA” публикува видео, в което се вижда как астронавтите се посрещат, от спасителен екип, носещ маски.
Home safe and sound. 🌍
Today’s landing wraps up a 205-day mission for both @Astro_Jessica and Oleg Skripochka and a 272-day mission for @AstroDrewMorgan. Welcome home!
Watch live as the space travelers are helped out of their vehicle: https://t.co/0A4ev0XgBq pic.twitter.com/4ZkpnJ8OhE
— NASA (@NASA) April 17, 2020
Спасителният екип е бил под стриктна карантина, като на членовете му са направени тестове за коронавирус непосредствено преди да се отправят да посрещнат астронавтите. В Казахстан има обявено кризисно положение и голяма част от летищата не работят.
Ракетната площатка Байконур, намираща се в Казахстан и наета от руското правителство, все още е действаща и екипажът ще бъде отведен там. За руснака е осигурен директен полет, докато американците ще бъдат откарани три часа югоизточно в Къзълординска област, където самолет на “NASA” ще ги отведе обратно в Съединените щати.
Заместващият екипаж от двама руснака и един американец, които пристигнаха на космическата станция на 9 април, също премина през стриктна процедура, за да се предотврати заразяването на станцията, като сложен под карантина месец и половина преди изстрелването в космоса.
При нормални обстоятелства завръщащите се астронавти и космонавти преминават през рехабилитационна програма в нулева гравитация, която продължава няколко седмици. След дълъг престои в космоса, тялото се нуждае от известно време, за да се адаптира на живота в постоянна гравитация. В сегашната ситуация обаче, лекарите имат и допълнителната задача, да предпазят екипажа от коронавируса.
“Ще е трудно да не прегърнем приятелите и семейството си, след като сме били разделени в продължение на седем месеца”, коментира Мейр във интервюто от преди напускането на станцията. Минлата година Мейр влезе в историята, като участва в първата космическа разходка на жени в космоса заедно с астронавтката на “NASA” Кристина Кох.
Международната космическа станция обикаля орбитата на Земята от 1998 насам. Проектът е дело на пет страни – Съединените Американски Щати, Русия, Япония, Канада и Европейската космическа агенция.
Превод: Ивайло Йотов