Американските военновъздушни сили успешно изстреляха ракетата “Atlas V”, която ще отведе космическата совалка “X-37B” в орбитата на Земята за изпълнението на секретна мисия, предаде “BBC”.
Ракетата бе изстреляна от космическата площадка на нос Канаверал в неделя, ден след като лошите метеорологични условия от събота отложиха изстрелването.
Совалката, чието техническо наименование е Орбиталeн Тестови Апарат (от англ. Orbital Test Vehicle) има за мисия да пусне в земната орбита сателит, както и да изпробва нова технология за излъчване на електроенергия. Изстрелването беляза шестата мисия на совалката.
Мисията бе посветена на здравните работници от първа линия и на всички, пострадали от глобалната пандемията от коронавирус. На товарния отсек на ракетата бе изписано „Америка е силна”.
“X-37B” е секретна програма, за която се знае малко. Информацията от страна на Пентагона е оскъдна, като няма сведения какви са техническите способности на космическия летателен апарат.
Знае се, обаче че “X-37B” ще е изпълни „повече научни експерименти, от която и да е друга мисия”, уточни секретарката на Военновъздушните сили на Америка Барбара Барет малко по-рано този месец.
Сред експериментите, за които има информация, са изследване на ефектите на космическата радиация върху растителните семена и върху други материали.
Програмата “X-37B” бе стартирана през 1999, като летателният апарат визуално наподобява умалена версия на екипажната совалка на американската космическа програма от 2011. Подобно на нея, тя също е способна да се завърне в земната атмосфера при завършването на мисията си.
Построената от Боинг совалка има соларни панели за поддържане на полета в орбитата на Земята, като е дълга 9 м, има размах на крилете от 4,52 м и обща маса от 4 989 кг.
Първият полет на космическия апарат бе през април 2010, като се завърна на Земята след осем месеца прекарани в орбитата ни.
Последната мисия бе в края на октомври 2019, при която изкара 780 дни в орбита, с което общото прекарано време в космоса на совалката стана повече от седем години.
Продължителността на текущата мисия не е обявена.