Това е класика – една от най-красивите гледки в Космоса. Сега новият удивителен космически телескоп „Джеймс Уеб“ може да я улови отново. Така наречените „Стълбове на сътворението“ са хладни, плътни облаци от водороден газ и прах в съзвездието Серпенс, разположени на около 6500 светлинни години от Земята.
До момента различни обсерватории са успели да заснемат тази сцена, като най-известният телескоп е този на обсерваторията „Хъбъл“ през 1995 и 2014 г. Телескопът „Джеймс Уеб“ също предоставя поглед към тази невероятна гледка. „Стълбовете“ се намират в сърцето на това, което астрономите наричат Месие 16 или мъглявината Орел. Според астрономи това е активна област на звездообразуване.
Благодарение на инфрачервените си детектори „Джеймс Уеб“ е в състояние да преодолее голяма част от ефектите на разсейване на светлината от праха на „Стълбовете“, за да изследва активността на новородените слънца. Плътните облаци се осветяват и извайват от интензивната ултравиолетова светлина на масивни близки звезди. Всъщност ако можехме по някакъв магически начин да се пренесем на това място днес, „Стълбовете“ най-вероятно вече нямаше да са там. Виждаме ги само защото ги наблюдаваме в миналото. Светлината, която „Джеймс Уеб“ открива, е достигнала до огледалата за 6500 светлинни години.
„Джеймс Уеб“ е съвместен проект на космическите агенции на САЩ, Европа и Канада. Той е бил изстрелян през декември миналата година и се смята за „наследник“ на космическия телескоп „Хъбъл“.