Костадин Костадинов: България е изгубила своята самодостатъчност в производството на храни

Според него възстановяването на хранителния суверенитет на България е стратегически въпрос, който минава през сериозна реформа в политиките за субсидиране

0
58
Костадин Костадинов
Костадин Костадинов. Снимка: ПП "Възраждане"

Необходимо е да бъдат предприети спешни и дългосрочни мерки за възстановяване на българското производство и защита на националния хранителен суверенитет. Това каза лидерът на ПП „Възраждане“ Костадин Костадинов на брифинг пред журналисти по повод гражданската инициатива за бойкот на големите хранителни вериги заради високите цени на хранителните стоки.

„Днес е ден, обявен за бойкот на големите хранителни вериги заради цените на стоките в тях. Но въпросът е – какво следва оттук нататък? Хората все пак трябва да пазаруват, а заради политиките на последните 35 години, повече от 80% от хранителните стоки в магазините у нас са внос“, заяви председателят на„Възраждане“.

Според него България е изгубила своята самодостатъчност в производството на храни, а настоящите субсидии насърчават предимно производството на пшеница, която се изнася, вместо да подкрепят производителите на плодове, зеленчуци и други основни продукти за вътрешния пазар.

„Нашите дотации отиват за субсидиране на евтин хляб в чужбина, докато българският производител остава пренебрегнат“, подчерта Костадинов.

Като част от решението „Възраждане“ ще създаде работна група с участието на народни представители, експерти и представители на браншови организации.

„Работната група ще предложи пакет от законодателни мерки за насърчаване на българското производство, което да обслужва предимно вътрешния пазар“, обяви Костадин Костадинов.

Сред предвидените краткосрочни мерки е намаляването на ДДС върху основните хранителни стоки като хляб, мляко, месо, сирене и яйца.

„България е една от трите държави в Европейския съюз, която не прилага диференцирани ставки за ДДС на храните. В повечето европейски страни ставката е по-ниска или дори нулева за основните хранителни продукти“, обясни председателят на „Възраждане“.

Костадинов отбеляза, че възстановяването на хранителния суверенитет на България е стратегически въпрос, който минава през сериозна реформа в политиките за субсидиране. Той даде пример с разликата в необходимото финансиране за различни култури: „Докато субсидията за един декар пшеница е примерно 100 лева, за един декар домати са необходими примерно 1100 лева. Именно затова нашите домати не са конкурентни, въпреки че са значително по-качествени.“

В края на брифинга Костадинов се обърна към гражданите с призив да подкрепят родните производители и малките магазини: „Избирайте българските вериги и българските продукти. Големите чуждестранни вериги изнасят печалбите си извън България. Нека подкрепим местната икономика, защото само така ще можем да гарантираме бъдещето на българското производство.“

Работната група на „Възраждане“ ще стартира работа още в началото на следващата седмица, като резултатите от заседанията и статистическите данни за българското производство ще бъдат публично представени.

За още новини вижте ТУК

Присъединете се към нашия Телеграм

Абониране
Известие от
guest
2000


0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments