Главният асистент в Медицинския университет в Пловдив Костадин Костадинов бе категоричен пред Искра.бг, че електронните рецепти са бъдещето и трябва да се върви в тази посока.
„Според мен трябва да се премине към изцяло електронни рецепти. Това е пътят и това е начинът, за да има изцяло електронно здравеопазване. Разбира се, начинът е важен – как това се въвежда, как това се обяснява и как се осигурява чисто технически. За мен инвестициите и насоките в бъдеще трябва да бъдат именно в тази област“, посочи още той.
И подчерта, че трябва да се обясни на всеки един лекар как се издават електронни рецепти, за да могат те да свикнат с новата реалност. А какви са плюсовете на електронните рецепти:
„На първо място – контрол и проследимост. Знаем точно какви необходими количества се изписват, какво се употребява като антибиотици. Има някакъв контрол на изписването на тези лекарствени продукти. Може да се мониторира употребата на лекарства в обществото. Има много ползи, включително и данни, които се генерират и могат да се използват за научни изследвания. Ползите са повече от рисковете според мен.“
Костадинов подчерта, че вече са въведени и електронните досиета на пациентите, но според него трябва да се събере информацията от двете системи, които се използват в момента – НЗИС и тази на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/. Освен това трябва пациентът да може да избира какви данни ще предостави на лекаря при медицински преглед.
И не на последно място – трябва пациентът да има по-лесен достъп до своето електронно здравно досие. В момента това е възможно само и единствено с електронен подпис. Според експерта с въвеждането на новите лични карти този процес може да бъде улеснен.