Кой би имал полза от умишлено предизвикване на горски пожари?

До този момент няма задържани и наказани, но съмненията остават

8
3043
Пожар край село Ореш, Община Свищов
Пожар край село Ореш. Снимка: Людмил Николов, Facebook

Горските пожари са едни от най-разрушителните природни бедствия, които причиняват огромни щети на екосистемите, икономиките и човешкия живот. Въпреки че повечето пожари са резултат от небрежност или природни фактори, има случаи, при които те са умишлено предизвикани.

През последните седмици в България едновременно горят стотици пожари, с които огнеборци, военни, горски служители и доброволци едвам успяват да се справят. Причината обикновено се крие в небрежност при боравене с огън на открито, изхвърляне на фасове, кибритени клечки, стъклени бутилки и други. За всичко възпламеняването на огъня допринасят и екстремно високите температури и липсата на дъждове през месец юли у нас.

За съжаление част от пожарите оставят съмнение и за умишлени палежи, въпреки че до този момент няма уличени и наказани за това престъпление. 

Кой би имал полза от такъв акт и какви са мотивите зад тези действия?

  • Незаконна логистика и дърводобивна индустрия

Един от основните мотиви за умишлено предизвикване на горски пожари е свързан с незаконната логистика и дърводобивната индустрия. Пожарите могат да бъдат използвани като средство за изчистване на горски територии, които след това да бъдат използвани за незаконна сеч. Изгорелите дървета често се смятат за безполезни и могат да бъдат събирани без голям контрол, което предоставя възможност за незаконна търговия с дървен материал.

  • Разширяване на земеделски земи

В някои случаи, фермери и земеделци могат да имат полза от горски пожари, за да разширят своите земеделски земи. Изгорелите гори могат да бъдат превърнати в полета за отглеждане на култури или за животновъдство. Това е особено разпространено в региони с висок натиск върху земеделските ресурси, където наличието на допълнителна земя може да бъде жизненоважно за оцеляването на местните общности.

Освен това, в много случаи фермерите нямат други възможности за разширяване на своите земи и се решават на този незаконен и опасен метод. Това поведение обаче води до дългосрочни екологични последици, като ерозия на почвата, загуба на биоразнообразие и промени в местния климат.

  • Градоустройствени проекти и развитие на инфраструктурата

Инвеститори и строителни компании също могат да имат полза от горски пожари, ако искат да осъществят проекти за градоустройство или развитие на инфраструктура в райони, които понастоящем са заети от гори. Пожарите могат да улеснят придобиването на земя и да намалят разходите за изчистване на терена.

Това е особено вярно в развиващите се страни, където регулациите и контролът върху опазването на околната среда са по-слаби. Компаниите могат да използват различни методи за прикриване на своите действия, включително корупция и подкуп на местни власти. В дългосрочен план, такива практики водят до неконтролирано урбанизиране и унищожаване на ценни природни ресурси.

  • Застрахователни измами

Застрахователните измами са още един възможен мотив за умишлено предизвикване на горски пожари. В собственици на земи и имущества в горските райони могат да предизвикат пожари с цел получаване на застрахователни обезщетения. Това обикновено включва завишени искове за щети, които всъщност не съществуват. Такива измами могат да бъдат трудни за разкриване и доказване, особено ако извършителите са внимателни и добре подготвени.

Застрахователните компании често са изправени пред големи загуби, което в крайна сметка се отразява на всички застраховани лица под формата на повишени премии. Освен финансовите последици, тези измами подкопават доверието в застрахователната система и усложняват процесите по ликвидиране на истинските искове.

  • Политически и социални мотиви

В някои случаи, умишленото предизвикване на горски пожари може да има политически или социални мотиви. Групи или индивиди могат да използват пожари като средство за изразяване на протест или за привличане на внимание към определени проблеми.

В екстремни случаи, терористични организации могат да използват пожари като форма на атака срещу държавата или обществото. Политическите мотиви могат да включват дестабилизация на правителството, привличане на внимание към неадекватни политики за опазване на околната среда или манипулиране на общественото мнение. В социален контекст, пожари могат да бъдат използвани за сплашване на общности или за създаване на хаос и паника.

  • Лични вражди и отмъщение

На индивидуално ниво, лични вражди и отмъщение също могат да бъдат мотив за умишлено предизвикване на горски пожари. Например, конфликти между съседи или с местните власти могат да доведат до палежи като форма на отмъщение. Такива действия са често импулсивни и не добре обмислени, но могат да имат сериозни последствия за общностите и околната среда.

В много случаи, извършителите не осъзнават пълния мащаб на вредата, която могат да причинят, и действат под влияние на емоции като гняв или разочарование. Въпреки това, последиците от техните действия могат да бъдат катастрофални, водейки до загуба на имоти, разрушаване на природни ресурси и дори загуба на човешки животи.

Румен Радев за пожарите: Сега е време за действия, а не за анализи и доклади

Абониране
Известие от
guest

8 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
тишо
тишо
4 месеци по-рано

Със сигурност има такива, които дори само за кеф го правят и се радват после като гледат новините. Това е лесно и почти невъзможно за наказване престъпление. Отделно има идиоти, които си хвърлят фасовете от колите или палят огън някъде в гората, което трябва да е направо подсъдимо. За съжаление всяко следващо лято става по-зле и до средата на септември ще живеем в ада.

Тарама Хайвер
Тарама Хайвер
4 месеци по-рано

нормално е да има пожари, като се задържа по две седмици 40 градуса и не пада капка дъжд!!!

къде са критиците на глобалното затопляне и климатичните промени, че искам да ги питам нещо!

ГОЛДБЪРГ
ГОЛДБЪРГ
4 месеци по-рано

пожарът го разпалват медиите и хората във фейсбук! ВИНАГИ през юли е имало много горски пожари, нищо особено не е станало! пак гледат да всяват ПАНИКА

урунгел
урунгел
4 месеци по-рано

трябва да хванат някой дето ги пали и да го накарат до остатъка на живота си да засажда дървета в опожарените площи 🙁

Кой пали пожарите? Ето кой!
Кой пали пожарите? Ето кой!
4 месеци по-рано
Българка
Българка
4 месеци по-рано

Тези, които искаха зад гърба на народа да ровят в Странджа, Сакар и други „подходящи“ зони (без Софийско естествено) за изграждане на хранилища за ядрените ни отпадъци. Сега вече може – ще мине проблем… Народът е „на колене“… Не сте познали! Ние следим!!!