Абу Мохамед ал-Голани, лидерът на бойците, чийто решителни действия доведоха до свалянето от власт сирийския президент Башар Асад, от години насам се опитва да промени публичния си образ, пише „Associated Press“. В стремежи си да постигне това той се отказа от дългогодишните си връзки с терористичната организация „Ал-Кайда“ и към днешна дата се представя за защитник на плурализма и толерантността. Вчера, когато влезе тържествено в Дамаск, той дори се отказа от псевдонима си и се представи с истинското си име Ахмад ал-Шараа.
Степента на тази трансформация от джихадистки екстремист в потенциален съзидател на държава обаче, сега е поставена на изпитание. Бунтовниците контролират Дамаск, Асад се укрива и за първи път след дълги години желязна ръка на управление, на дневен ред изниква неотложният въпрос как ще бъде управлявана Сирия. Сирия е дом на многобройни етнически и религиозни общности, често противопоставяни една на друга, главно заради подхода на управление на Асад и годините на война. Много от тях се страхуват от възможността сунитските ислямски екстремисти да завземат властта. Страната също така е разпокъсана между разнородни въоръжени фракции, а чуждестранните сили, включително Русия, Иран, САЩ, Турция и Израел, имат сериозно влияние върху ситуацията.
Часове след превземането на Дамаск 42-годишният Ахмад ал-Шараа се появи за първи път в забележителната Умаядска джамия в града, обявявайки падането на Асад за „победа за ислямската нация“. Високопоставен командир на бунтовниците на име Анас Салхади се появи е ефира на държавната телевизия, като обяви: „Нашето послание към всички секти в Сирия е да им кажем, че Сирия е за всички“.
Новият лидер, който е обявен за терорист от властите на САЩ, и неговият бунтовнически алианс, известен под името „Хаят Тахрир аш Шам“ или накратко ХТС, много от чийто бойци са джихадисти, сега могат да се превърнат във влиятелна фигура на световната политическа сцена. В продължение на години Ахмад ал-Шараа работи за укрепване на властта си, докато се намира в провинция Идлиб в северозападната част на Сирия, а по това време управлението на Асад над по-голямата част от страната, подкрепяно от Иран и Русия, изглежда стабилно. Той съумява да поддържа умерени отношения с екстремистки организации, като същевременно елиминира конкуренти и бивши съюзници.
Очевидно Ахмад ал-Шараа усърдно се е опитвал да излъска имиджа на своето „правителство на спасението“, с надеждата то да успее да си спечели подкрепата на международните правителства и да успокои противоречията сред религиозните и етническите малцинства в Сирия. В резултат на тези усилия той е изградил връзки с различни племена и други групи. Наред с това, той се отрече от имиджа си на твърдолинеен ислямистки партизанин и облече официален костюм, за да даде интервюта за пресата, говорейки за изграждане на стабилни държавни институции и децентрализиране на властта с цел отразяване на разнородния състав в Сирия.
„Сирия заслужава институционална система на управление, а не такава, в която един-единствен лидер взема произволни решения“, обясни той в интервю за „CNN“ миналата седмица.
„Не съдете по думите, а по действията“, каза още лидерът на бойците.
Издигането на Абу Мохамед ал-Голани в Ирак
По време на издигането си в редиците на екстремистите Ахмад ал-Шараа е известен само с джихадисткия псевдоним, който приема – Абу Мохамед ал-Голани. Връзките му с „Ал-Кайда“ датират от 2003 г., когато се присъединява към екстремистите, които си разменят огън с американските войски в Ирак. Тогава сириецът е задържан от американската армия, но остава в Ирак. По това време „Ал-Кайда“ узурпира групи от съмишленици и формира екстремистката организация „Ислямска държава“ в Ирак, ръководена от Абу Бакр ал Багдади.
През 2011 г. народното въстание в Сирия, насърчено от недоволството срещу Асад, предизвиква брутални репресии от страна на правителството и води до унищожителна война. Влиянието на Ал-Голани нараства, когато Ал-Багдади го изпраща в Сирия,за да създаде клон на „Ал-Кайда“, наречен „Фронт Нусра“. Тогава САЩ определиха новата групировка като терористична организация. Това определение все още е в сила, а правителството на САЩ дори обяви награда за залавянето му в размер на 10 млн. долара.