Кой е Цоло Вутов и как е натрупал богатството си?

0
7380
Цоло Вутов
Снимка: Геотехмин

Цоло Вутов се счита за един от най-богатите българи. Вутов е управител и съсобственик на 50% от групата от фирми „Геотехмин“. При оценката на богатството на бизнесмена са взети предвид финансовите резултати на компаниите и дела на участие в тях. Не са отчитани лични активи като къщи, коли, яхти и други.

Цоло Вутов е професор от Минно-геоложкия университет в София от 2014 година и академик, и член на Президиума на Евразийска академия за минни науки в Казахстан от 2019 година.

Как Цоло Вутов натрупва богатството си?

През 1976 година Цоло Вутов завършва Минно-геоложкия институт в София. Веднага след това той започва работа в мина „Елаците“ край Етрополе. Първоначално е назначен като маркшайдер, а впоследствие става главен инженер и зам.-директор на рудника. През 1982 година се завръща в София и започва работа в „Нипроруда“. Това е изследователски и проектантски институт.

След 1989 година напуска „Нипроруда“ и учредява фирма „Геотехмин“ заедно с професорите Димитър Субашки и Величко Стоянов. Първоначално компанията се съсредоточава в търсенето на мрамор и варовик. През 1996 година обаче тримата решават да навлязат в строителството. Те изграждат собствен офис на „Геотехмин“ и първия четиризвезден хотел в курорта Банско, както и нов мост над река Глазне /река в Област Благоевград/.

Между 1995 и 2000 година се поставя началото и на геоложко-проучвателни и сондажни дейности на групата компании. Основава се фирмата „Хеликс“, чийто предмет на дейност са минно-геоложките проучвания. В периода 1996-1999 година се проектира и изгражда хвостохранилище „Бенковски-2“, което е най-мащабният проект в минната промишленост по това време в страната.

През 1997 година пък се създава дружеството „Геоохрана“, специализано в сферата на сигурността и охраната.

През 1999 година правителството на Иван Костов обявява за приватизация мина „Елаците“ и Цоло Вутов успява да я закупи с помощта на белгийската фирма „Юнион миниер“. Западната компания кредитира сделката срещу ангажимента през следващите 10 години „Елаците“ да предоставя руда за преработка на „Юнион миниер“. През следващите години фирмата на Цоло Вутов успява да върне дълговете си и да увеличи значително добива от мина „Елаците“ – от 23 милиона тона минна маса годишно на 58 милиона тона през 2008 година.

Строителната дейност

„Геотехмин“, в която влизат 22 дружества, развива и сериозна строителна дейност. Фирми с участието на Цоло Вутов са участвали в изграждането на: новата писта на летище „София“, пречиствателни станции, депа, три метростанции, както и участъци от автомагистрала „Струма“, пише „Труд“. „Геотехмин“ е сред първите частни строители на метрото. Той е избран за подизпълнител от японската компания „Тайсей Корпорейшън“. Така „Геотехмин“ изгражда метростанция „Васил Левски“ и свързващ тунел.

„Геотехмин“ си сътрудничи с още една японска компания – „Мицубиши Матириълс Текно Корпорейшън“. Двете компании подписват няколко споразумения за проекти в сферата на околната среда.

Фирми на Цоло Вутов участват и в строителството на водноелектрически централи в Искърското дефиле, на ветроенергийния парк край Камен бряг и Шабла, на пречиствателните станции на ТЕЦ „Марица Изток 3“.

Компанията „Пътстрой 92“ участва в рехабилитацията на отсечката от Софийския околовръстен път до село Ковачевци, както и в изграждането на Регионално депо за не опасни отпадъци на общините Ботевград, Етрополе и Правец.

Чрез „Елаците Мед“ Вутов приватизира и общински фирми за пътно поддържане в няколко града на страната. Сред тях са столичната компания „Пътно поддържане“, както и „Пътища и съоръжения“ – София и „Улично осветление“. Собственик е и на фирмите, които поддържат инфраструктурата в Лом и Берковица.

Преди две години името на Цоло Вутов нашумя отново, след като беше публикувано видео, на което се виждаше как неговият син Владимир пръска с шампанско за 40 000 евро под звуците на чалгата „Шушана“.

 

Авария в хвостохранилището „Бенковски-2“

Тези дни отново се заговори за „Геотехмин“ и хвостохранилището „Бенковски“ 2. Както Искра.бг ви съобщи поводът беше замърсяването на река Тополница. От Министерството на околната среда и водите потвърдиха, че източникът на замърсяването на водите е хвостохранилището, а причината е възникнала в него авария. Вследствие на нея е имало изтичане на дренажни води в река Тополница.

При пристигането на екипите от инспектори аварията вече е била отстранена. Взети са били проби от четири пункта – село Поибрене, моста при село Петрич, река Тополница при мястото на вливане на дренажните води и при село Чавдар. Очаква се да бъдат оповестени резултатите от тях.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments