Кой ръководи репресиите срещу протестите в Иран?

0
43
Протест
Протест. Снимка: Pixabay, Архив

Те се появяват при първите признаци на протести в Иран – мъже в черно, яхнали мотоциклети, често въоръжени с пистолети или палки. Те са членове на т. нар. сили „Басидж“ паравоенни доброволци, които са твърдо лоялни към Ислямската република. Вече повече от две десетилетия ударните отряди на аятоласите играят водеща роля в потушаването на различните форми на гражданско недоволство.

По време на последните протести, които избухнаха, след като миналия месец млада жена почина в ареста на моралната полиция на страната, в големите градове бяха мобилизирани голям брой членове на „Басидж“, които атакуваха агресивно и задържаха протестиращите, които в много случаи се опитваха да им се противопоставят. В един видеозаписите, който бързо набра широка популярност, се вижда как десетки ученички свалят задължителните си ислямски забрадки, известни като хиджаб, и крещят на доброволец на „Басидж“ да се махне.

Въпросът, който вълнува всички сега, е дали последният кръг от безредици в крайна сметка ще спре, като това зависи до голяма степен от „Басидж“ и други сили за сигурност и от начина, по който те ще реагират на по-нататъшните протести.

Кога са създадени силите „Басидж“?

„Басидж“, чието официално име се превежда като Организация за мобилизация на потиснатите, е създадена от аятолах Рухола Хомейни малко след Ислямската революция от 1979 г., за да ислямизира иранското общество и да се бори с враговете в рамките на страната.

Според исторически данни по време на опустошителната ирано-иракска война през 80-те години на миналия век силите на „Басидж“ са начело на яростната съпротива срещу армията на Саддам Хюсеин, като при сблъсъка голям брой зле въоръжени бойци загиват, докато препускат през минни полета и попадат под артилерийски огън. По повод  студентските бунтове в края на 90-те години на миналия век „Басидж“ и придобива и важна вътрешна роля, която се доближава до тази на управляващата партия в една авторитарна държава. Организацията е под командването на Революционната гвардия на Иран и е твърдо лоялна на върховния лидер аятолах Али Хаменей, който често възхвалява „Басидж“ като стълб на Ислямската република.

„Басидж“ има клонове в цялата страна, като сред членовете му са дори студенти, представители на търговски гилдии и медицински лица. Министерството на финансите на САЩ неотдавна наложи санкции на мрежа от търговски обекти, за която се твърди, че е на стойност няколко милиарда долара и се управлява тайно от „Басидж“.

Апаратът за сигурност на „Басидж“ включва въоръжени бригади, полиция за борба с безредиците и широка мрежа от информатори, които шпионират активно своите съседи и лица, които смятат за подозрителни.

Защо силите на Иран атакуват протестиращите?

Експерти твърдят, че много от хората, които се присъединяват към „Басидж“, го правят главно  заради изгодните икономически възможности, тъй като членството им дава възможност за лесен прием в университет и за работа в публичния сектор. Новобранците преминават и през тежка индоктринация, включително първоначално 45-дневно военно и идеологическо обучение. Учат ги, че ислямската революция е божествена борба срещу несправедливостта, която е заплашена от безброй врагове – от САЩ и Израел до иранските опозиционни групи в изгнание и дори самата западна култура.

В очите на членовете на „Басидж“ ислямската забрадка, или хиджаб, е защитна стена срещу смесването на половете, изневярата и корупцията, а премахването ѝ е знак за налагането на упадъчната западна култура. Лидерите на Иран определиха последните протести като част от чуждестранен заговор за разпалване на безредици. Протестиращите отхвърлят тези обвинения, като твърдят, че демонстрациите им са просто спонтанен изблик на гняв срещу десетилетията на репресивни закони, лошото управление и международната изолация.

Ще успее ли Иран да потуши протестите?

През годините Иран е потушавал няколко вълни от протести, включително така наречената Зелена революция от 2009 г., когато милиони граждани излязоха по улиците заради оспорвани президентски избори. Стотици хора бяха убити и през 2019 г., когато Иран потуши демонстрациите, породени от продължителната икономическа криза в страната, която е обект на строги санкции. Последните протести обаче са с по-различен характер, което може да затрудни потушаването им. Те са оглавени от млади жени, на които им е омръзнало от все по-строгото прилагане на консервативния ислямски код за обличане и поведение в страната. Активистките се радват на подкрепата на много по-широки слоеве от обществото, включително етнически малцинства и дори някои работници в ключовата петролна индустрия на Иран.

Както е известно, протестиращите обвиняват иранската морална полиция, че е пребила до смърт 22-годишната Махса Амини заради това, че е носила хиджаб твърде свободно. Властите отричат, че е била малтретирана, и твърдят, че е починала от сърдечен удар, свързан с нейни хрочнини здравословни проблеми, което се оспорва от семейството ѝ. На видеозаписи от последните протести се вижда как млади жени въртят хиджабите си във въздуха и подстригват демонстративно косите си, докато скандират „Смърт за диктатора“ и други лозунги. При пристигането на „Басидж“ протестиращите често могат да бъдат видени да отвръщат на удара, а понякога дори успяват да ги прогонят. Никой обаче не очаква иранските власти да отстъпят скоро.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments