Обсъждат се промени в закона за болничните. От една страна се цели да се намалят фалшивите такива. От друга страна – да се постигне ефективен диалог със синдикатите и работниците. Работодателите, които ги изплащаха 70 на сто, предлагат период на изчакване, предаде „NOVA“.
Част от родителите споделят, че не се интересуват от кое място идва сумата, стига да я получат. Според тях е нормално това да се случва, особено за един работещ човек, който плаща данъци и здравни осигуровки.
Добрин Иванов от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) коментира, че през 2010-та година се е обсъждало първите 3 дни да се заплащат от работодателя. Било е временно до 2013-та, а после е станало и постоянна мярка.
По негови думи това носи финансова тежест на предприятията и стимулира некоректните работници да си пускат болничен лист, а да са здрави.
Президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов сподели, че е излишно да се притеснява цялото общество с подобен казус. Допълни също, че няма да се стигне до момент, в който да не се изплащат, но ще има промени.
Той подкрепи мнението, че не е нормално един данъкоплатец да няма право на подобно обезщетение. Според него дори трябва да получава по-голяма сума от досегашната, за да се лекува спокойно.
Манолов сподели още, че тяхната идея е доплащането на този период да бъде около 236 процента от трудовото възнаграждение на хората.