Държавите в Европа са с едни от най-добрите пенсионни системи в света, сочат последните изследвания. Същевременно се оказва, че изкуственият интелект /ИИ/ оказва все по-голямо влияние върху начина, по който работи всяка система.
Холандия се намира на върха на класацията, когато става дума за сравняване на пенсионните системи по света. Това показват и данните от глобален доклад на „Mercer CFA Institute“. Разгледани са 50 показателя и са сравнени 47 системи, които обхващат 67% от световното население. Сред показателите попадат нивата на наличните пенсионни обезщетения в частния и публичния сектор, устойчивостта на системата за десетилетия в бъдещето и качеството на нейното управление.
На второ място се нарежда Исландия, която през изминалата година заемаше първото, а Дания е на трето място в индекса за 2023 г. По-голямата част от европейските страни, включени в доклада, са с добра оценка. Според анализа са необходими само няколко подобрения във Финландия, Норвегия, Швеция, Обединеното кралство, Швейцария, Ирландия, Белгия, Португалия и Германия.
На дъното в класацията са Индия, Филипините и Аржентина. Заедно с Турция и Тайланд, те споделят най-лошите резултати, което предполага, че без подобрения има сериозни съмнения относно ефикасността и устойчивостта на пенсионните системи на тези страни.
Рискове в системата
Докладът признава, че „системите за пенсионни доходи по света са подложени на натиск, както никога досега“ поради постоянната в момента инфлация, нарастващите лихвени проценти и геополитическата несигурност, което неизбежно се отразява на възвръщаемостта на инвестициите.
„Средната възраст на населението по света продължава да расте, главно при по-зрелите икономики“, коментира президентът и главен изпълнителен директор на „CFA Institute“ Маргарет Франклин.
„Инфлацията и нарастващите лихвени проценти създадоха нова пазарна динамика, която поставя значителни предизвикателства пред пенсионните системи. Виждаме също продължаващо раздробяване заради глобализацията“, коментира още тя, добавяйки: „Това са само някои от все по-сложните предизвикателства, пред които са изправени пенсионните фондове и които засягат пенсионерите по значителен начин.“
Докладът цитира най-новата пенсионна перспектива на ОИСР от 2022 г., която препоръчва на политиците по целия свят да преминат през необходимите реформи въпреки настоящата финансова и икономическа несигурност, за да се избегне излагането на риск на благосъстоянието на настоящите и бъдещите пенсионери.
Анализът препоръчва и засилване на обезпечените с активи пенсии (за разлика от разходопокривните), което би могло да допринесе за диверсификацията на източниците за финансиране на пенсионирането, което прави пенсионните системи по-устойчиви.
Влиянието на изкуствения интелект върху пенсионните системи
Изкуственият интелект трябва да подобри представянето на пенсиите чрез намаляване на разходите и подчертаване на предстоящите рискове, се казва в доклада.
Допълнителните употреби на ИИ биха могли да включват изграждане на персонализирани портфейли и идентифициране на пазарни аномалии, въпреки че е малко вероятно ИИ да може да предвиди движенията на пазара с точност, така че несигурността ще остане, пише в доклада.
„Продължаващото развитие на ИИ в рамките на операциите и решенията на инвестиционните мениджъри може да доведе до по-ефективни и по-добре информирани процеси на вземане на решения, което потенциално може да доведе до по-висока реална възвръщаемост на инвестициите за членовете на пенсионния план“, обяснява старши партньорът в „Mercer CFA Institute“ Дейвид Нокс пред „Reuters“.
Годишното проучване също така разкрива и рисковете от ИИ модели, генериращи фалшива информация, когато се използват в нов контекст и от кибератаки срещу данните на пенсионери.