Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ е анализирала за корупционен риск 12 приети закона през 2019 година. Съгласна закона за КПКОНПИ се съгласува всеки законопроект, изготвен от изпълнителната власт, относно наличието на корупционен риск и се извършва последващ анализ на въздействието на нормативните актове. На последващ анализ подлежат преминалите съгласуване законопроекти, за които са били установени индикатори за рискове от корупция и са отправени предложения за елиминирането им, като са влезли в сила и са действали за срок не по-кратък от дванадесет месеца преди 31 декември на годината, за която се извършва анализа.
С решение на КПКОНПИ е приет доклад за последваща оценка на въздействието за 2019 г. На такава оценка подлежат 12 законопроекта: Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на Закона за развитието на академичния състав; ЗИД на Кодекс за социалното осигуряване; ЗИД на Закон за лекарствените продукти в хуманната медицина; Проект на Закон за пазарите на финансови инструменти; ЗИД на Закона за туризма; ЗИД на Закона за селскостопанската академия; ЗИД на Закона за енергията от възобновяеми източници; ЗИД на Закона за вредното въздействие на химичните вещества и смеси; ЗИД на Закона за енергетиката; Проект на Закон за киберсигурност; ЗИД на Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз и ЗИД на Закона за филмовата индустрия.
По посочените 12 законопроекта в хода на съгласувателния процес КПКОНПИ е отправила до органи на изпълнителната власт общо 119 предложения, свързани с установени индикатори за корупционен риск. Приети са били 25 предложения.
Документът е бил изпратен и на няколко комисии в Народното събрание, сред които тези по корупция и конфликт на интереси, както и по правни въпроси.