Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ е разследвала кметове и висши държавни служители през 2019 година. Това съобщи председателят на парламентарната антикорупционна комисия Борис Ячев.
Разследван и с повдигнато обвинение за длъжностно престъпление е кметът на Червен бряг. Става дума за прекратяване на обществена поръчка „Доставка на топъл хляб“ за социално слаби лица, като по този начин са облагодетелствани две, свързани с кмета дружества.
Повдигнато е обвинение на кмета на Чупрене, област Видин и негови приближени заради продажби на общински земи на дружества, свързани с властимащите.
Разследвани и с обвинения са кметът на Божурище и членове на екипа му за престъпления по служба. Случаят касае продажба на общински земи за 160 хил. лв. при реална стойност близо 8 млн. лв. на дружества, свързани с роднини на кмета.
Кметът на район „Северен“ в Пловдив е обвинен в търговия с влияние след разследване за поискан подкуп за издаване на разрешение за строеж.
Кметът на Костенец е разследван за това, че е предложил да даде подкуп на общински съветник, за да подкрепи решение, свързано с обществена поръчка на Държавен фонд „Земеделие“. Срещу него има и втора проверка за това, че е присвоил пари. КПКОНПИ е започнала разследване през 2019 г. и в самия Държавен фонд „Земеделие“ за отпускане на средства по европейски програми.
В Несебър е проведено разследване за организирана престъпна група, купуване на гласове и нарушаване политическите права на гражданите, в резултат на което са повдигнати обвинения срещу кандидати за кмет и общински съветници.
КПКОНПИ и Специализираната прокуратура са разследвали началника на митническото бюро в Севлиево за това, че е взимал „такса спокойствие“ от местна фирма срещу обещанието да не се извършват митнически проверки. Повдигнато е обвинение.
През 2019 година КПКОНПИ е приела 222 решения и е внесла искове в съдилищата в страната за отнемане на имущество за близо 850 милиона лева.