КПКОНПИ започна проверка на Ваня Караганева, която беше освободена от ДКК

0
35
КПКОНПИ
КПКОНПИ. Снимка: Искра.бг

Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество /КПКОНПИ/ започна проверка на освободената вчера от Съвета на директорите на Държавната консолидационна компания Ваня Караганева. Тя заемаше поста изпълнителен директор на дружеството.

От КПКОНПИ подчертават, че се сочат противозаконни действия, които нанасят сериозни щети на ДКК, съответно на държавата.

Проверката на Комисията е свързана и с други действия на висши длъжностни лица от обхвата на закона, обясниха от КПКОНПИ. Първоначално ще се пристъпи към изискване на всички относими документи от Съвета на директорите и от Министерство на икономиката, след което ще бъдат снети обяснения от ръководни длъжностни лица. След завършване на проверката, Комисията ще прецени изпращането на материалите на прокуратурата, при наличие на корупционни престъпления.

Междувременно уволнената Ваня Караганева излезе с позиция, в която отрича всички обвинения срещу нея. Тя защитава своите действия, срещу който възразява Бордът на директорите. Караганева обяснява, че всичките й действия са били правомерни взети и с причина. Категорична е, че не е работила на друго място в момента на назначаването й като директор на ДКК, както и, че е погасявала всички задължения на дружеството към държавата, а споразумението с „Дунарит“ все още не е подписано.

Според нея заседанието, на което е взето решение за нейното отстраняване, е било проведено в нарушение на Търговския закон и освобождаването й не е минало в Агенцията по вписванията.

Караганева е категорична, че извънсъдебна спогодба с „Дунарит“ с материален интерес от 50 милиона лева не е била подписвана. Тя казва, че е на финален етап споразумение, което предстои да бъде подписано и с което да се реши окончателно спорът между двете страни.

Караганева отговаря и редица други твърдения за себе си като това, че е взела еднолично решение за смяна на обслужващата банка на Държавната консолидационна компания. Тя посочва, че банката е била в техническа невъзможност да обезпечи системата за двоен подпис и начина на представителство, които са предвидени в Търговия регистър, което е наложило миграция към друга банка.

Прехвърлените средства са в размер, който е гарантиран според Закона за гарантиране на влоговете в банките. Основните средства на дружеството били в „Българската банка за развитие“. Караганева е категорична, че по никакъв начин не е поставила под риск финансовото състояние на дружеството.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments