Крачка назад с годишния технически преглед? Отпада важно изискване за минаването му?

Служебният кабинет е дал крачка назад по ключова мярка за намаляване на пътния травматизъм, при който умират повече от 500 български граждани на година

0
573
Пункт за Годишен технически преглед, бензинов автомобил
Пункт за Годишен технически преглед. Снимка: Pixabay

Служебният кабинет е дал крачка назад по ключова мярка за намаляване на пътния травматизъм, при който умират повече от 500 български граждани на година. Става въпрос за условието всички глоби по Закона за движение по пътищата да бъдат платени, за да може колата да мине през годишен технически преглед /ГТП/. Сега такова условие има единствено за неплатен данък за МПС.

През изминалата седмица на правителствено заседание са били приети проектопромени в закона, които до голяма степен са обхващали проблеми, обсъждани от години. Те бяха внесени в парламента и през месец април от правителството „Денков“, предава „Телеграф“. Сред тях са камерите на Агенция „Пътна инфраструктура“ /АПИ/ да бъдат включени, така че да бъдат глобявани водачи заради превишена скорост, да бъде намалена скоростта на автомагистралите до 130 километра в час, 17-годишни да шофират с придружител, да бъдат премахнати плаващите размери на санкциите и всяка една да бъде фиксирана за всяко нарушение.

Председателят на Българската асоциация на пострадалите от катастрофи /БАЗК/ Владимир Тодоров е забелязал, че липса поправката да не може да преминеш през ГТП в случай на висящи глоби. Той изтъкна, че това е важна мярка, за която се настоява от години. Според него ще има огромен ефект върху събираемостта на глобите и съответно въздържащ ефект. От Асоциацията ще настояват въпросната поправка да бъде въведена при четенията в Народното събрание, когато и ако въобще се стигне до гледане на закона.

От БАЗК искат още тол камерите на Пътната агенция да се ползват и за снимане на моментна скорост. Тодоров отчете, че сега в страната има приблизително 120 стационарни камери на сектор „Пътна полиция“. Експертът смята, че това е крайно недостатъчна бройка, а включването на камерите на АПИ би вдигнало бройката до 500.

Данни на НСИ: Средната заплата в България е скочила с 15,3% през 2023 г.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments