Основателят и изпълнителен директор на Института за пазарна икономика /ИПИ/ Красен Станчев е на мнение, че докато има неопределеност, е по-добре да бъде отложено затварянето на въглищните централи.
Пред „БНР“ той обясни, че неяснотата идва от това колко дълго ще продължи войната в Украйна. Нещо повече. За него има много непредвидени неща и всички те са свързани с глупостта на Кремъл. Никой не е очаквал, че ще бъдат намалени доставките на енергийните ресурси, а именно от тях се издържа самата война в Украйна.
И не на последно място, никой изобщо не е предполагал, че ще има война. Според него от икономическа гледна точка това, което се случва в момента, е най-големият риск след Карибската криза.
Що се отнася до руските военни разходи, те са 12 пъти по-малки от тези на НАТО и 18 пъти по-малки от тези на Китай.
По енергийната тема според Станчев диверсификацията вече се е случила. Но по неговите думи Европа не става зависима от САЩ. Но по-големият проблем е вероятността да се увеличат военните разходи. Това може да доведе до пропорционално намаляване на някои от социалните разходи. Така има вероятност те да достигнат до 4% от Брутния вътрешен продукт /БВП/ в края на следващата година в световен мащаб.
Експертът посочи още, че е напълно възможно да има арбитраж за договора с „Газпром“, който изтича официално утре. Но това не означава, че всички рискове в енергетиката вече са преодоляни. Един от тях са доставките на ядрено гориво за АЕЦ „Козлодуй“ след 2025 година. Вторият е стабилността на самата система. И нито един от тях не зависи пряко от законодателството.