Красимир Кумчев: Защо всеки ден от Турция се внасят тонове плодове и зеленчуци, третирани с опасни препарати?

0
916
Красимир Кумчев
Снимка: Красимир Кумчев, Фейсбук

Защо всеки ден от Турция идват плодове и зеленчуци, обработвани с рискови за здравето пестициди, чийто внос правителството реши да криминализира съвсем скоро? Този и други въпроси, намекващи за чиста проба лобизъм от страна на търговците, отвори агробизнесменът Красимив Кумчев пред „БНР“.

Преди броени дни бяха предвидени изменения в Наказателния кодекс, засягащи производството и разпространението на забранените вещества за третиране на селскостопанските култури. Промените разглеждат наказание до 4 години затвор и глоба от 2 до 4 хиляди лева за нарушителите, пренасящи неразрешените пестициди през българската граница.

Припомняме, че над 25 тона нелегални субстанции за растителна протекция са били установени и задържани у нас през 2020 година. Голяма част от тях са дошли от южната ни съседка.

Да приемем, че официалната информация от аграрното министерство е вярна и препаратите са наистина канцерогенни, допусна Кумчев. Ако повярваме, че това е така, продължи, той, то тогава възникват няколко неизвестни в задачата, като например:

Защо всеки ден от Турция се внасят стотици тонове плодове и зеленчуци, които са третирани със същите тези опасни препарати? Значи трябва да бъде спрян този внос, но не спира. Вторият ми въпрос е, ако в плодовете и зеленчуците от Турция няма остатъчни количества опасни пестициди, защо не се осъществява легален внос на тези препарати?

Според агробизнесмена легализирането на така или иначе индиректното приемане на вредните вещества ще спести огромна сума пари на българския производител. Вместо да харчи по 400-500 лева на декар, той би могъл да дава само по 70-80 лева, което си е значителна разлика.

Субстанциите за растителна защита не са продукт, който може да се произвежда в гаражи и нелегално, категоричен е Кумчев. Активните вещества, смята той, и на оригиналните продукти, и на турските, са едни и същи.

Следователно единственият потърпевш в случая е родният производител, ощетен по всяка една линия. Първият път – когато си купи скъпите пестициди, за да може законно да третира своите култури без да си навлича проблеми със закона. Вторият момент идва, когато конкуренцията от турската държава вкара в България евтината си продукция, за да подбие пазара с ниски цени, които той не може да поддържа.

Важно е да има кой да плаща, иронично вметна Кумчев, „първо ние, производителите, а след това целокупният български народ в качеството си на потребител“. Напълно логично е в такъв случай тенденциозният спад в родното производство да продължава, заключи бизнесменът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments