22 дни след началото на новата учебна година заразените с коронавирус деца и ученици са 100, а преподавателите са 99. Това съобщи пред „БНТ“ министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Той беше категоричен, че процентът не е висок. По неговите думи това е четири пъти по-малко отколкото са общите стойности за страната. Министърът съобщи, че има готовност за отваряне на един Център за електронно обучение на деца от вкъщи.
И още данни – карантинираните паралелки са 5 на 1000, тоест 5 не учат присъствено, а 995 учат. Освен това вече са започнали да се връщат в клас тези деца, които бяха поставени под задължителна домашна изолация в началото на учебната година, защото е изтекъл 14-дневният период на карантината. И по конкретно – процентът на карантинираните е 0,5 на сто.
Вълчев говори и за възможността да има грипна ваканция през януари или февруари. Той беше категоричен, че няма да спрат да работят всички училища и детски градини в страната. Решението ще се взима по области и по градове в зависимост от заболеваемостта в конкретното населено място.
Дори и по време на грипната ваканция обучението няма да спира, а ще се преминава в електронна среда. Всяка една паралелка в страната имала готовност за това.
Вълчев подчерта обаче, че целта е максимум присъствено обучение и учениците според него са възприели това и се радват, че са се върнали в школата. Министърът каза още, че режимът в България е по-либерален отколкото в други държави. Маски се носят единствено в междучасията в затворените общи части. Това е около 10% от времето, което един ученик прекарва в школото на ден.
Относно позволените дни за отсъствие през годината в момента те са 10 по решение на родителя, 3 са от класния ръководител и 10 – от директора. Има предложение дните от родителя да се увеличат на 15, но то тепърва ще бъде обсъждано.