Нова вълна от краен популизъм, подхранвана от икономическото напрежение, враждебността към имигрантите и културната война, предизвиква напрежение в редица демократични нации, докато Русия засилва най-бруталното си нападение срещу либералния западен ред от десетилетия насам, пише „CNN“.
Във Франция, Съединените щати, Унгария и други страни центристките партии сякаш постепенно отпадат от политиката, тъй като умерените лидери губят позиции спрямо радикалите отдясно и отляво в политическия спектър на фона на мащабното обществено недоволство след двегодишната пандемия, при която правителствата значително ограничиха личните свободи на гражданите. Само преди 17 месеца президентската надпревара в САЩ, спечелена от ветеран от политическата върхушка – президента Джо Байдън, който водеше умерена кампания срещу желаещия да стане авторитарист – Доналд Тръмп, изглеждаше като предвестник на края на пътя на популисткия кръстоносен поход на бившия държавен лидер.
Въпреки този успех републиканците, много от които все още са в плен на Тръмп застават зад гърба му, потвърждавайки дръзките му лъжи за изборни измами, за да спечелят благоволението на поддръжниците му. Както изглежда, сега те са напът да превземат Камарата на представителите, а може би и Сената, на междинните избори, насрочени за есента. Те се възползват целенасочено от дълбокото разочарование в страната, породено от повишаването на цените и високите разходи за горива, които Байдън не успя да облекчи. Мнозина от тях отправят пламенни послания по редица наболели въпроси като расовата и половата дискриминация и имиграцията, намеквайки, че традиционната американска култура е застрашена от унищожение.
Във Франция президентът Еманюел Макрон, който е олицетворение на технократичния елитаризъм, сега е изправен пред тежка двуседмична битка, при която трябва да даде всичко от себе си, за да пребори влиянието на антиимигрантската, антиислямска и пропутинска крайнодясна кандидатка Марин Льо Пен.
Про-Тръмп настроеното крило на европейската политика постигна знакова победа, която със сигурност ще се хареса на руския президент Владимир Путин, а именно унгарският министър-председател Виктор Орбан – бич за свободата на печата, лидерите на ЕС и демократичните ценности, запази поста си с убедителна победа на изборите по-рано този месец. Орбан, любимец на движението „Да направим Америка отново велика“, както и на консервативните телевизионни експерти, се възползва от собствените си промени в избирателните райони и от приятелски настроените пропагандатори в пресата, за да се противопостави на прогнозите, че засвидетелстваната му подкрепа намалява.
Байдън, който многократно твърдеше пред американците, че инфлацията е „преходен“ проблем, идващ от пандемията, се опита усилено да покаже на страната, че разбира нейните последици и може да вземе адекватни мерки. Въпреки това той вероятно ще плати висока цена на изборите през ноември, ако вече недоволните избиратели все още са бесни заради високите си сметки за ток и хранителни стоки.
Власт, основана на големи лъжи
Тръмп, Льо Пен и Орбан не се доближават до покварата и насилието на Путин, който върши зверства в Украйна в мащаб, невиждан поне от войната в Босна и от Втората световна война насам. Тактиката на много от политиците, които са против дългогодишните установени практики, произтича от подобен източник на политическа токсичност. Те разчитат на натрупване на гняв сред обществото, подхранен от икономическите условия в негодувание на представители на други нации, както и други малцинствени общности. Някои от тези лидери се фокусират върху подкопаването на репутацията на демократичните системи и свободната преса, за да укрепят властта си. Всичко, което засилва цинизма на електората по отношение на неговите управници и системата, която ги държи на власт, създава нов източник на гняв, който може да бъде използван за много по-мащабни цели.
Потискането на гласоподавателите подкопава сериозно демокрацията в Русия и Унгария, а сега това се случва осезаемо и в САЩ. Не е сигурно, че екстремизмът на Тръмп ще му осигури път към властта, но той остава доминиращата фигура в своята партия и фаворит за президентската кандидатура през 2024 г. Целият политически проект на Тръмп – този, който предизвика безпрецедентна атака срещу сградата на Капитолия в САЩ на 6 януари 2021 г., сега се основава на една голяма лъжа, а именно, че изборите в САЩ са спечелени нечестно през 2020 г. Колкото по-възмутителна е лъжата, толкова повече тя може да бъде използвана за подлите цели на един политик.
Мотивите на Путин за инвазията в Украйна гласят, че страната е под хватката на нацистите, когато в действителност има демократично избран, еврейски президент, извира от същия „кладенец“ на опасната фантастична политика. Настъплението беше мотивирано от убеждението на Путин, че страната няма право да съществува като независима, суверенна държава и че нейните жители всъщност са руснаци. Наред с това, решението на руския президент е насърчено и дългогодишното му негодувание срещу Запада и неговите политически системи след падането на Съветския съюз след Студената война. Трябва да се отбележи обаче, че точно откритото желание на Украйна да затвърди демокрацията си, като се присъедини към Запада, ставайки член на Европейския съюз и НАТО, беше последната капка, която преля чашата с търпение на Путин, и го тласна към крайни действия.