След месеците на възстановяване на световната икономика, появата на варианта „Омикрон“ е разтърсил инвеститорите. Това се е случило при продължаващия инфлационен натиск. Главният инвестиционен консултант Цветослав Цачев коментира пред „БНТ“:
„Това е инфлация, която се дължи на факта, че заетостта е висока, безработицата е много ниска. Индустрията работи. Не бива да забравяме, че в много сектори имаме прекъсвания на доставките проблеми с работата на цели сектори. Например пристанищата в САЩ не са способни, те нямат капацитета да обслужат корабите със стоки, които пристигат. А те пристигат, защото има търсене, защото има пазар за тези стоки.„
По думите на консултанта икономиката няма да загине, когато лихвата се покачи с 0,25% и се изтеглят определени пари. Според него стойността на инфлацията в Еврозоната е подобна на тази отвъд океана. Механизмите на държавата да контролира цените на суровините също са ограничени. Той уточни:
„България няма как да се откаже от тази инфлация. Ние не може да фиксираме цените на горивата. Не може да субсидираме с такива темпове, но може това в някакъв кратък период да ограничи този ефект. Трудна задача ще е. Но пак казвам, поглеждайки 2008 година, това означава повече раздвижване на икономиката, повече приходи от данъци. По-скоро очаквам, че следващата 2022 година ще доведе до съживяване на сектора на услугите и до това до някаква степен да ограничи този ефект върху доходите и да доведе до повече данъчни приходи.“
Цачев очаква да се заложи дефицит, който ще бъде покрит от ръста на данъчните приходи. Според него трябва да се дадат субсидии за хората, които имат ниски доходи или разчитат на пенсиите си.
По думите му критериите за присъединяване на страната ни към Еврозоната трябва да бъде приоритет на правителството. Според него в момента в България няма криза, защото икономиката се движи добре и има растеж – между 4,5% и 5%.