Негодуващи критикуват Виталий Кличко заради срутването на старинна сграда в Киев, съобщава „Politico“. Изданието уточнява, че не руска ракета е превърнала в руини елегантното имение Зеленски от 19 век в центъра на града, а това се случва заради украински предприемач, който ще построи на мястото поредната високоетажна сграда.
Активисти, които се опитали да спрат булдозера на 19 юли, за да запазят наследството на града, обясниха, че са били отблъснати от тежкотоварни машини. На дървена плоча до руините, където някога се е издигала класическа фасада с цвят на горчица, пише:
„Тази сграда беше разрушена по инициатива на Виталий Кличко.“
За външния свят бившият световен шампион по бокс в тежка категория Кличко – по прякор Д-р Железния юмрук – е едно от най-разпознаваемите и лаконично приветливи лица на украинската съпротива срещу убийствената атака на руския президент Владимир Путин. За все по-голям брой киевчани обаче той ги разочарова като кмет на града – пост, който заема от 10 години.
Много от оплакванията се фокусират върху неуспеха му да спре безмилостните строителни предприемачи да изравнят със земята културното наследство на града – разрушавайки имението Зеленски (не е свързано с президента Володимир Зеленски) и други исторически сгради – и върху предполагаемото участие на администрацията му в големи инфраструктурни проблеми като пропукването на тунелите на метрото.
„Кметът е директорът на града, неговият топ мениджър. Топ мениджърът винаги е отговорен за всичко, което се случва в компанията. Кличко не споделя отговорността за това, което се случва в неговия град“, коментира пред „POLITICO“ киевският активист Дмитрий Перов, който повече от осем години се бори срещу разрушаването на исторически сгради.
Кличко отвръща на удара
Кличко отрича твърденията, че администрацията му улеснява живота на имотните магнати и определя критиките като политическа вендета. Всъщност майсторът на бокса настоява, че той е този, който е притиснат до въжетата и няма правно пространство за маневриране по отношение на вълната от строителство. Ето какво заяви Кличко пред „POLITICO“:
„Първата ми професия дори не е на спортист, а на екскурзовод на Киев. Знам колко е важно да се опазва културното наследство и правя всичко, което мога.“
„Лесно е просто да се каже, че като кмет аз нося отговорност за всичко в града. От една страна, да, но има и нюанси. Градът не издава разрешителни за строителство и няма влияние върху предприемачите, които притежават исторически сгради“, добави той.
Според Кличко вината е на централните власти. По думите му през десетте години на неговото управление градът е предложил законопроект, който би позволил на град Киев да конфискува исторически сгради от собствениците, които ги занемаряват, или поне да ги глобява. Той обясни:
„Събарянето на имението Зеленски е цинично унищожаване на историческа сграда от нейния собственик. За съжаление, градът не разполага с никакви правни инструменти, за да принуди собствениците на сгради да ги реконструират. Не можем да поставим полицай до всяка от тях. Това е частна собственост.“
Значи ли това, че никой не е виновен за случилото се? Всеки сочи с пръст някой друг.
„От началото на руската инвазия в Киев са разрушени общо 23 исторически сгради, като само две от тях са разрушени от руски ракети. Украинските строителни предприемачи могат да поемат отговорност за останалите“, каза Хана Бондар, украински депутат.
Кличко обвинява строителния бизнес, централната власт и правоохранителните органи в манипулиране и саботиране на работата на неговата администрация.
Централните власти отвръщат, че вината е на Кличко, като се позовават на неспособността на кметството да подготви правна документация, която да позволи защита на сградите. Междувременно строителството в Киев продължава с пълна сила, докато войната също е в ход.
„Снимка с Кличко не означава, че сме приятели“
„Като кмет Кличко има пълно неразбиране на времето, грешни приоритети и липса на градска политика. Той се влюбва в исканията на хора, които съмнително са получили средства, не разбира предизвикателствата на бъдещето и дори на настоящето“, заяви пред „POLITICO“ депутатът от Киевския съвет Ксения Семенова. Семенова е редовен опонент на Кличко, който се бори със строителните предприемачи в съда.
Украински журналисти неколкократно съобщаваха за връзките на Кличко с високопоставени предприемачи, отговорни за изграждането на града, като твърдяха, че той не само е вкарал свързани с тях хора в Киевския съвет като членове на партията си, но дори е летял с едни и същи частни самолети с предприемачите.
„Това е лъжа. Познавам много хора в този град. Но отношенията ми с тях са строго професионални. Една снимка с Кличко не означава, че сме приятели“, заяви Кличко и добави:
„Ако един предприемач работи за града, строи училища, реконструира сгради и променя града към по-добро, градският съвет си сътрудничи с него.
Той обясни:
„Ако предприемачът действа като собствениците на имението Зеленски, градът подава иск в съда.“
„Подписахме и меморандум със собствениците на имението, с който ги принуждаваме да възстановят имението. Сега работим по пътна карта за реконструкция“, каза Кличко, като заяви, че градът не е знаел за предстоящото събаряне.
Активистът Перов твърди, че през юни един от отделите на Киевския градски съвет е издал планови и архитектурни изисквания за проекти и строителство от предприемачите на Зеленски. Градът твърди, че съдът е наложил действията му и че тези спецификации не са равнозначни на официално разрешение за събаряне.
Разрушаване на метрото
Разрушаването на имението на Зеленски е само последният епизод от множеството проблеми, натрупващи се от началото на руската инвазия, а и преди това. По-рано тази година властите в Киев трябваше да затворят шест метростанции, които свързваха един от най-населените квартали с останалата част на града, след като в тунелите се появиха пукнатини, които изпуснаха подпочвени води.
Директорът на метрото, член на партията на Кличко, беше освободен от поста си през март, след като украински журналисти публикуваха разследване за незаконното му обогатяване.
Миналата седмица поелият длъжността директор беше поставен под домашен арест по подозрение в професионална небрежност. Тунелите са били добре построени, но небрежност през последните 10 години е довела до появата на пукнатини, твърдят прокурорите в Киев.
Градският съвет на Киев отвръща на удара, че по време на строителството, при предишната администрация, са били допуснати грешки. Съветът допълва, че поставянето на изпълняващия длъжността шеф на метрото под домашен арест усложнява работата на цялата метросистема и потенциално забавя реконструкцията на затворените станции.
Киев се сблъсква с проблеми и на повърхността. Някои от ключовите мостове в столицата са занемарени, но кметът реши да построи нов, който по никакъв начин не решава проблемите с трафика в града, тъй като стига до остров за отдих в средата на река Днепър. На въпрос за логиката за строителството на новия мост по време на войната, Кличко отговаря, че проектът е започнал преди инвазията, а до началото на военните действия Киев е получил целия мост, направен от стомана от завода „Азовстал“, който сега е разрушен от руснаците. Затова той решил да поиска средства за довършването му, вместо да го остави да изгние. Кметът на Киев обяснява:
„Зоните за отдих са важни като основно средство за намаляване на стреса по време на война. Освен това нашите ранени войници ми казаха, че имат нужда от място за рехабилитация на открито… Момчетата поискаха място, където да могат да ходят на риболов и т.н.“
Аргументът за липсата на пространство е съмнителен. В Киев има повече от 740 парка и площада и няколко десетки плажа на река Днепър.
Алтернативите са по-лоши
Кличко признава, че работата му като кмет не е перфектна, но казва, че е подобрил много нещата в града, откакто е поел поста, като е увеличил бюджета от едва 20 млрд. гривни на 70 млрд. гривни /1,6 млрд. евро/, направил е града по-прозрачен, открил е десетки зони за отдих и се е борил с корупцията.
„Въпреки това централното правителство се опитва да подкопае доверието на киевчани в него“, твърди той.
„Някой има предвид виртуалните избори“, допълва Кличко.
Местните избори в Украйна бяха планирани за 2025 г., но както и всички останали избори, те са забранени от конституцията по време на военното положение. В един момент Кличко беше един от основните конкуренти на Зеленски, ако той беше решил да се кандидатира за президент, и имаше конфликт с президентската канцелария за това кой да контролира столицата. Той изтъква:
„Всякакви политически амбиции в днешно време са делириум! Трябва да оставим всичко това настрана и да се обединим, защото в противен случай ще загубим страната.“
Преди войната Кличко е преизбиран два пъти от киевчани и все още се радва на една от най-високите оценки за подкрепа в страната, въпреки че тази година доверието започна да спада. Ето какво коментира пред „POLITICO“ киевският активист и ветеран от войната Олег Симороз:
„Киевчани продължават да гласуват за него, защото той активно играе върху факта, че всички други алтернативи са още по-лоши. А той е добре познат, той е стабилен. През 2020 г. той се представи и като единствения проукраински и проевропейски кандидат срещу проруските.“
В продължение на няколко години Симороз се бори с незаконното строителство в Киев. С началото на руската инвазия той се присъединява към армията, за да защити града от руснаците. Симороз подчерта:
„Кличко твърди, че влиятелни антагонисти се опитват да го дискредитират. В действителност той има мнозинство и стабилни гласове в градския съвет. Дори антагонистичните партии гласуват заедно с неговата политическа сила по повечето въпроси, като например позициите по бюджета и поземлените въпроси.“
„Сега, с въвеждането на военното положение и появата на киевска военна администрация, той твърди, че всички изпълнителни правомощия са му отнети, но в действителност киевският съвет все още взема повечето решения. И той назначава повечето от чиновниците, по-късно уличени в корупционни сделки със строителни предприемачи“, твърди активистът.
Кличко заяви, че без да координира действията си с централната власт, правомощията му са ограничени. Но той все пак не би позволил на строителните предприемачи да правят, каквото си искат.
Симороз, който е загубил и двата си крака по време на войната, сега се чувства като в капан в апартамента си. Киев далеч не е лесно място за хората с увреждания, но затварянето на метростанциите в неговия район прави придвижването му почти невъзможно.
„Киевчани са блокирани в трафика с часове всеки ден. Това е толкова болезнено за мен. Аз се борих срещу руските окупатори. Но понякога ми се струва, че градът ни вече е окупиран от хора, които действат против интересите на града“, оплака се мъжът.
Байдън посети изненадващо Украйна преди годишнината от войната: Защо?