Криза на полската граница: Мигрантите са преместени от лагер в близък склад

0
17
Мигранти.
Снимка: Пиксабей

Лагер за мигранти на границата между Беларус и Полша, който стана временен дом на около 2000 души, е изпразнен, потвърдиха граничарите, предава „BBC“.  Мигрантите, които къмпингуваха там при студени условия, надявайки се да преминат в Европейския съюз, са преместени в близкия склад. Това бележи деескалация на напрежението между Беларус и Европейския съюз.

Беларус беше обвинен в организиране на граничната криза, за да дестабилизира ЕС – което страната отрича. Мигрантите са предимно от Близкия изток и в четвъртък над 400 иракчани бяха репатрирани от Беларус с полет до Ирбил, организиран от иракското правителство. След като пристигна в северния Кюрдистан в Ирак, Мохсен Ади заяви пред „Агенция Ройтерс“:

„Честно казано, в момента съм наистина тъжен. Всички сме тъжни в момента. Хората се върнаха, защото нямаха друг избор.

Много мигранти казаха, че все още са решени да се опитат да влязат в ЕС. Хогер Абделрахман коментира ситуацията така:

„Щях да остана до смъртта, но семейството ми беше в опасност. Ако ситуацията в Ирак не се подобри след година-две, щях да си тръгна отново.

Безлюден лагер

Изображенията на импровизирания лагер близо до оградата на границата на Полша в Брузги показват, че доскорошното убежище на мигранти сега е пусто, с няколко тлеещи лагерни огъня и остатъци от колиби от пръчки, оставени от обитателите му. Над 1000 мъже, жени и деца започнаха да се преместват в близкото логистично депо в сряда. Беларуските гранични сили казаха, че повечето хора са отишли ​​там доброволно, но около 800 души първоначално са останали в граничния лагер, докато минусовите температури също не го подтикнат да потърсят подслон.

Граничарите съобщиха, че всички мигранти са получили топла храна, топли дрехи и стоки от първа необходимост. Мигрантите са били настанени покрай граничната ограда от бодлива тел с полски пазачи от едната страна и беларуски пазачи от другата.

По-рано тази седмица кризата достигна точка на кипене, като полските сили използваха сълзотворен газ и водни оръдия, за да отблъснат мигрантите, опитващи се да преминат в страната. Сега обаче има надежди, че промяната на тактиката от страна на авторитарния лидер на Беларус Александър Лукашенко може да помогне за успокояване на ситуацията. Тази седмица той говори няколко пъти с германския канцлер Ангела Меркел.

Говорителката на беларуския лидер каза, че на 5000 други мигранти в Беларус ще бъде даден шанс да се завърнат у дома и заяви, че Меркел е казала, че ще говори с ЕС за предоставянето на хуманитарен коридор на останалите хора, намиращи се близо до границата.

Това твърдение беше категорично отречено от германското правителство. Паралелно обаче се разнасяха отчаяни истории за мигранти, които са успели да преминат през оградата и да влязат в Полша, но след това са били заловени и изпратени обратно в Беларус, противно на международните правила за убежище.

Министърът на отбраната на Обединеното кралство Бен Уолъс обяви в четвъртък, че Обединеното кралство ще изпрати около 150 британски войници, за да помогнат за укрепването на границата на Полша с Беларус.

ЕС, заедно с НАТО и САЩ, обвиниха лидера на Беларус, че примамва мигранти към границата с фалшивото обещание за лесно влизане в Европейския съюз. Беларус отрече да е действал като отмъщение за поредица от санкции на ЕС, наложени след широко дискредитирани президентски избори през август 2020 г.

Лукашенко разби масовите протести на фона на широко разпространените твърдения за бруталност, отправени към политически опоненти и протестиращи.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments