В последно време пчеларите от Добруджа са изправени пред сериозни предизвикателства, които застрашават традиционния български пчеларски сектор. Спадът в цените на меда, климатичните промени и нарастващата конкуренция от вноса на евтин мед са основните проблеми, които те отчаяно се опитват да преодолеят.
Според местни пчелари цените на едро за килограм мед са паднали с около 2 лева, което значително намалява техните приходи. Хинчо Хинев, пчелар с 140 кошера край Каварна, споделя пред „Фокус“ за своите затруднения в продажбата на мед на фермерски пазари и подчертава, че реалната цена на меда би трябвало да е поне 5,20 лева, като се вземат предвид високите тарифи на горивата и суровините.
Променящите се климатични условия водят до намаляване на продуктивността на пчелите. Сушата е довела до 3 пъти по-ниски добиви от обичайното, като пчеларите, като Славчо Колев с 55-годишен опит, отбелязват рязък спад в количеството на произведения мед.
Съществен фактор за падането на цените е увеличеният внос на евтин мед от Украйна. Това води до повишаване на конкуренцията и намаляване на цените на местния мед. Стойко Василев, председател на Сдружение „Пчела Балчик 2019“, изразява загриженост за липсата на пазар за техните продукти, като отбеляза, че има до 15 тона непродаден мед.
Ситуацията в българското пчеларство е тревожен знак за бъдещето на традиционните земеделски практики в страната. Справянето с тези предизвикателства изисква колективни усилия и подкрепа от местното производство, за да се запази българското пчеларство.