Над 100 000 души са избягали от Судан, откакто на 15 април избухнаха тежките размирици между съперничещи си сили, съобщи ООН, цитирано от „BBC“. Високопоставени лица предупредиха, че в страната ще настъпи „пълна катастрофа“, ако насилствените прояви не спрат. По данни на ООН други 334 000 души са били принудително разселени в рамките на Судан.
В столицата Хартум продължават бойните действия между армията и паравоенните Сили за бърза подкрепа (СБП) въпреки споразумението за прекратяване на огъня, което трябваше да бъде в сила към настоящия момент. Вчера специалният пратеник на ООН за Судан Фолкер Пертес заяви пред информационната агенция “Associated Press”, че двете страни са се съгласили да започнат преговори за постигане на „стабилно и надеждно“ примирие. Той допълни, че най-вероятно Саудитска Арабия ще бъде потенциалното място за провеждане на дискусиите. Ако дискусиите се проведат успешно, това ще бъде първата среща между двете страни от началото на конфликта.
По данни на здравното министерство на Судан при размириците са загинали над 500 души, а над 4000 са били ранени. До момента споразуменията за временно прекратяване на огъня биват преждевременно нарушавани, а военните сили продължават да нанасят въздушни удари по Хартум в опит да отслабят паравоенната група. Понастоящем ожесточена размяна на огън се води и в Дарфур в Западен Судан.
Говорителката на агенцията на ООН за бежанците Олга Сарадо заяви пред репортери в Женева, че общият брой избягали хора – 100 000 души, включва в състава си жители на Судан, граждани на Южен Судан, които се завръщат у дома, и хора, които вече са били регистрирани като бягащи от конфликта в Судан.
Повечето европейски държави обявиха, че са приключили с евакуацията на своите граждани, но по-рано днес Русия съобщи, че ще изпрати 4 военни самолета, за да изведат от Судан над 200 души, включително нейни граждани и такива от „приятелски страни“.
В Хартум храната, водата и електричеството са на привършване, но пратките с хуманитарна помощ, доставени от ООН в Порт Судан, са складирани заради насилието. Същевременно нарастващият брой грабежи потвърждава опасенията, че за момента няма сигурен начин за доставянето им до други части на страната. Регионалният директор на Световната здравна организация (СЗО) Ахмед ал-Мандхари предупреди, че здравните заведения в Хартум са обект на атаки, а някои от тях се използват като военни бази.
„До момента са регистрирани около 26 нападения срещу здравни заведения. Някои от тези нападения са довели до смъртта на здравни работници и цивилни лица. Също така, както знаете, някои от тези болници се използват като военни бази, а персоналът и пациентите са изгонени от сградите им.“, заяви Ахмед ал-Мандхари.
Вчера хуманитарният координатор на ООН в Судан Абду Диенг заяви, че има риск продължаващите над две седмици размирици да превърнат хуманитарната криза в страната в „пълна катастрофа“.
„Още преди настоящата криза една трета от населението на Судан, близо 16 милиона души, се нуждаеше от хуманитарна помощ. Около 3,7 милиона души вече бяха разселени в рамките на страната, предимно в Дарфур“, обясни още Абду Диенг.