Докладите за масовите убийства на цивилни в северната част на Тигрей в Етиопия „биха били равностойни на военни престъпления“, ако бъдат потвърдени, предупреди ООН, цитирана от “BBC”. Шефът на ООН по правата на човека призова за разследване на доклади, че в един град са били намушквани и държани до смърт стотици хора.
Премиерът Абий Ахмед обвини бойци от Народно-освободителния фронт на Тигрей (TPLF) в клането. Представители на Тигрей отрекоха да са замесени в зверствата. Абий от своя страна каза, че бойците на TPLF са се развихрили, след като федералните войски са „освободили“ западната част на Тигрей, „зверски“ убивайки невинни цивилни в Май-Кадра, град в югозападната зона на Тиграй.
Свидетелите обвиниха силите, лоялни на TPLF, за убийствата в понеделник – съобщено за първи път от правозащитната организация Amnesty International. Ако бъде потвърдено, това ще бъде първото мащабно убийство на цивилни лица в сраженията между правителствените сили и TPLF, избухнали миналата седмица.
Получаването на информация за сблъсъците е трудно, тъй като телефонните линии и интернет услугите не работят. Бачелет заяви, че е „разтревожена“ за ситуацията в Етиопия, но добави, че „първият приоритет“ е да се спрат боевете и да се предотвратят нови зверства. Налице е дългогодишно напрежение между правителството на Етиопия и TPLF, което контролира Тигрей, най-северния регион в страната. Напрежението прерасна във военни сблъсъци, включително въздушни удари от федералните сили. В резултат на това хиляди цивилни преминаха границата със Судан, който казва, че ще ги приюти в бежански лагер.
Кои бяха жертвите?
Амнистия заяви, че убийствата са се случили през нощта на 9 ноември. Правозащитната група заяви, че е потвърдила, че „десетки и вероятно стотици хора са намушкани или хакнати до смърт в град Май-Кадра (май Кадера)“. Той заяви, че е виждал и „цифрово потвърждавал страховити снимки и видеозаписи на тела, разхвърляни из града или отнесени на носилки“.
Амнистия заяви, че жертвите изглежда са работници, които не са замесени в конфликта. Не е ясно откъде са дошли. Според него свидетелите са говорили за рани, „нанесени от остри оръжия като ножове и мачете“. Някои свидетели твърдят, че нападенията са извършени от лоялни на TPLF сили, след като са били победени от федералните войски в район, наречен Лугди.
Премиерът на Етиопия заяви, че неговите сили са освободили район, който е бил обект на „зловещи и фатални атаки“ от страна на TPLF. В свое изявление във Фейсбук Абий каза:
“Извършването на престъпления и несправедливости е много нормално за алчната хунта.”
По отношение на армейските войници той каза, че са били застреляни, когато ръцете и краката им са били вързани, добави той, „жестокостта е сърцераздирателна“. По-късно правителството на Абий обяви, че е назначило Mulu Nega Kahsay за временен администратор на провинцията като част от усилията си за сваляне на регионалното ръководство.
Неговото правителство също е издало заповеди за арест на служители на Тигрей. ООН заяви, че доставките на жизненоважна помощ за стотици хиляди хора в Северна Етиопия са изложени на риск поради конфликта там.
Защо избухна последната битка?
Абий нареди военната операция срещу TPLF, след като каза, че бойците са преминали „последната червена линия“. Той ги обвини в нападение на военен лагер, в който се намират федерални войски, на 4 ноември, наричайки акцията „предателска“.
Оттогава имаше редица сблъсъци и въздушни удари в Тигрей, като Абий заяви, че правителствените сили са постигнали големи печалби.
Защо TPLF беше толкова значим?
След свалянето на марксисткия лидер Менгисту Хайле Мариам през 1991 г. и до 2018 г., TPLF беше основният партньор в управляващата коалиция и управляваше Тигрей.
Като партизанска армия, TPLF изигра основна роля в смъртта на Менгисту и продължи да доминира не само в политиката на страната, но и в икономиката.
Абий обаче ограничи влиянието си след идването си на власт през 2018 г., докато TPLF отказа да се разтвори и да се слее с останалите три партии, за да сформира партията на просперитета, както настоява Абий.
Той обвинява някои лидери на TPLF, че са „избягали от правосъдието“ и се противопоставят на ходовете му да реформира начина, по който се управлява Етиопия, но те казват, че те са несправедливо насочени.
Несъгласието представлява дълбока фрактура в самото ядро на властта в страната.
Повечето регионални лидери на Тогрей, включително председателят на TPLF Дебретсион Гебремикел, служиха в централното правителство за дълги периоди от време. Дебретсион, който е ветеран боец, беше едно време вицепремиер.
Какво иска TPLF?
Администрацията на Тигрей разглежда реформите на Абий като опит за изграждане на единна система на управление, унищожаваща настоящия федерален режим.
Той също така се възмущава от това, което нарича „безпринципното“ приятелство на премиера с президента на Еритрея Исаяс Афверки.
Абий спечели Нобелова награда за мир през 2019 г. за усилията си да постигне мир с дългогодишния враг Еритрея – но TPLF смята, че интересите на Тигрей са пренебрегнати. От своя страна премиерът смята, че служителите на TPLF подкопават авторитета му.
Еритрея участва ли в конфликта в Тигрей?
Има дългогодишен разрив между TPLF и правителството в Еритрея, което споделя дълга граница с региона Тиграй. Войната между Етиопия и Еритрея от 1998 до 2000 г. започна заради спор за територия по тази граница, особено района около град Бадме.
Статутът на Бадме остава неразрешен, но Еритрея иска Етиопия да се придържа към подкрепената от ООН гранична комисия, която постановява да предаде града. Това не може да бъде постигнато без сътрудничеството на правителството в Тиграй, тъй като то администрира района.
Кабинетът на Абий обвини TPLF, че е облякъл войниците си в униформи, подобни на тези на Еритрея, по време на нападението им над базата на федералната армия, за да „намеси правителството на Еритрея във фалшиви твърдения за агресия срещу народа на Тигрей“. Дебретсион обвини еритрейските сили, че са на страната на Етиопия. Етиопия и Еритрея отричат това.