Кризата в Украйна: Унгария няма да приема повече войски на НАТО на своя територия

0
35
Военни сили
Снимка: Pixabay

Унгария няма да приеме по-нататъшно присъствие на военни сили на НАТО на своя територия, което е част от действията, предприети във връзка с кризата в Украйна, заяви външният ѝ министър Петер Сиярто пред „Euronews“.

До момента САЩ са изпратили допълнително военнослужещи в Полша и Румъния, а Германия също е увеличила броя на военните си сили в Литва. По официални данни войските на НАТО вече са мобилизирани в Естония, Латвия и Литва, както и в Полша. Въпреки това външният министър на Унгария Петер Сиярто заяви, че не желае на унгарска земя повече да пристигнат военнослужещи. По повод на това той коментира:

Не, не сме се съгласявали и няма да се съгласим, защото на територията на страната вече има военни сили на НАТО, които заедно с унгарската армия и унгарските въоръжени сили, са напълни подготвени, за да гарантират сигурността на Унгария. По тази причина нямаме нужда от допълнителни войски на наша територия.“

Неотдавна Русия мобилизира голям брой военнослужещи близо до границата с Украйна, а САЩ предупредиха, че те се готвят да нахлуят в Украйна. Москва отрича твърдо обвиненията. Сиярто използва интервюто пред „Euronews“, за да призове САЩ, Европа и Русия да продължат да разговарят открито, за да избегнат „най-лошия сценарий“ във връзка с кризата в Украйна, като подчерта, че Централна Европа ще бъде най-губеща, ако избухне конфликт. Той сподели още, че настоящата криза връща спомените му за Студената война и многото десетилетия, в които страната му е страдала.

Представители на Вашингтон и европейските столици предупредиха Москва, че всяка военна инвазия в Украйна ще имаогромни“ последици за Русия, включително наказателни икономически санкции. Сиярто обаче заяви, че според него този тип мерки „не работят„, като посочи факта, че Русия вече е обект на западни санкции от 2014 г. насам , когато незаконно анексира Крим и започна да подкрепя сепаратистите в Източна Украйна. Санкциите на ЕС, които трябва да бъдат одобрени от всички държави-членки, се подновяват редовно от 2014 г. насам. За последно те бяха удължени през януари.

Моята позиция е, че ако говорим за по-нататъшни санкции, е абсолютно необходимо да видим един подробен анализ на въздействието на санкциите, които са в сила до момента.“, твърди Сиярто.

Коментарите на външния министър на Унгария относно санкциите срещу Русия повтарят идеята на тези на премиера на Унгария. Миналата седмица по време на съвместна пресконференция с руския президент Владимир Путин Виктор Орбан заяви пред репортери, че санкциите на ЕС са нанесли „повече щети на Унгария, отколкото на Русия„.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments