Венецуелското правителство и опозицията ще подновят преговорите по-късно във вторник след прекъсване от почти една година, съобщиха двете страни в съвместно изявление, предава „BBC“.
Целта на преговорите е да се постигне споразумение за това как да се сложи край на продължителната политическа криза във Венецуела. Президентът Николас Мадуро изрази предположение, че евентуалното съгласие между двете страни ще бъде факт скоро. Преговорите ще се проведат в столицата на Барбадос, Бриджтаун, и ще бъдат подпомогнати от Норвегия.
Предишните опити за намиране на изход от политическата безизходица се оказаха в застой и макар че в понеделник Мадуро изрази оптимизъм, той не предостави много подробности.
„На прага сме на подписването на нови споразумения с опозицията, споразумения, които са от полза за мира и предстоящите избори“, каза той, визирайки президентските избори, които трябва да се проведат във Венецуела през 2024 г.
Мадуро е на власт от 2013 г. и за последен път беше преизбран през 2018 г. на избори, които бяха широко отхвърлени като нито свободни, нито честни.
Кризата във Венецуела накратко
По време на мандата си неговата социалистическа партия PSUV допълнително затегна хватката си върху ключови институции, включително голяма част от съдебната система, избирателния съвет и Върховния съд.
Опитите за сваляне на Мадуро – като този на тогавашния лидер на Националното събрание Хуан Гуайдо, който се обяви за временен президент през 2019 г. и създаде конкурентно правителство, признато от над 50 държави – се провалиха.
Разочарована от липсата на напредък на Гуайдо в свалянето на Мадуро, опозицията разпусна ръководеното от него правителство в сянка в края на 2022 г.
От април Гуайдо живее в изгнание в Съединените щати и е малко вероятно да се върне скоро във Венецуела, тъй като главният прокурор, близък съюзник на президента Мадуро, е издал заповед за ареста му. Междувременно се очаква Мадуро да се кандидатира за нов мандат през следващата година, въпреки че все още не е обявил официално кандидатурата си.
Опозиционните партии, които бойкотираха предишни президентски избори, тъй като много от кандидатите им бяха в затвора или им беше забранено да се кандидатират, планират да участват в изборите през 2024 г., макар да твърдят, че шансовете са насочени срещу тях. В неделя те ще проведат първични избори, за да изберат единен кандидат от 12 кандидати, който да се изправи срещу Мадуро.
През юни фаворитката за спечелване на първичните избори на опозицията Мария Корина Мачадо получи забрана да заема публични длъжности в продължение на 15 години от главния контрольор, друг съюзник на президента Мадуро. Мачадо се включи в надпреварата за кандидат на опозицията въпреки забраната, като твърди, че ако бъде избрана, ще се стреми да създаде достатъчно динамика, за да може правителството на Мадуро да се откаже от забраната.
Съобщава се, че създаването на условия за провеждане на свободни и честни избори е един от въпросите, за които американските пратеници са настоявали по време на неотдавнашните разговори с представители на правителството на Мадуро в Катар.
Смята се, че разговорите в Катар са поставили основите на възобновяването на преговорите между венецуелската опозиция и правителството на Мадуро във вторник в Барбадос.
Макар че правителството на Мадуро често публично упреква САЩ, наричайки ги „империалистически агресор“ и обвинявайки ги за тежкото икономическо състояние на Венецуела, Мадуро желае да постигне споразумение с администрацията на Байдън, за да бъдат облекчени американските санкции срещу Венецуела.
САЩ от своя страна имат интерес от облекчаване на кризата във Венецуела, тъй като тежкото състояние на икономиката на андската държава накара повече от седем милиона души да емигрират, като много от тях се насочиха към Съединените щати.
Неназован американски служител заяви пред „Вашингтон пост“, че администрацията на Байдън е „готова да облекчи санкциите в отговор на конкретни действия за провеждане на конкурентни избори“.
Досега обаче не са оповестени официално никакви конкретни подробности за това какво може да включва сделката.