Крупна незаконна сеч е била извършвана във вековната гора в квартал „Малинова долина“ в столицата. Извършителят вече е бил установен, съобщи в социалната мрежа Facebook кметът на район „Студентски“ Петко Горанов.
На 27 октомври се е провела извънредна акция срещу незаконна сеч в кв. „Малинова долина“. Преди обед в изборния ден граждани са сигнализирали за извършването на незаконна сеч във вековната гора в непосредствена близост до Института за гората при БАН, в бившата база на БЧК на бул. „Св. Климент Охридски“ 132.
Сигнали до районната администрация са постъпили от живущи в съседство и граждански организации. Сигнал за незаконно рязане на вековни дървета в гората с 5 вековни дъба е подал и природозащитникът Тома Белев. Проверки са били извършени от районната администрация, от РИОСВ – София, преписка е образувана в 7-о РУ при СДВР.
След получаването на сигнала заедно с два екипа инспектори на отд. „Одит и контрол“ при СО-район „Студентски“ незабавно кметът е пристигнал на мястото и са били установени 20 лица, оборудвани с моторни резачки, тежка механизация за раздробяване на растителност и камион с вече натоварена прясно отрязана дървесина. Горанов обясни също така:
„При пристигането ни на място разпоредих незабавно прекратяване на всички дейности. Изисках документация от работещите, която им разрешава премахването на трайна дървесна растителност. Такава не беше предоставена. Екипът на СО-район „Студентски“ потърси и получи съдействие от 7-о РУ при СДВР. Длъжностни лица снеха обяснения на място от извършители и свидетели.
Изсичането в неделя е незаконно. Абсолютно унищожени са десетки дървета, раздробени са и корените им, увреден е вековен дъб. Това се случва в изборния ден, когато всички институции работим по предсрочните парламентарни избори.
Възмутителното самоуправство е извършено без експертна оценка за премахване на дърветата, без разрешение от екипа на районната администрация.
Факт е, че именно в периметъра на незаконно отрязаните дървета има проведена отчуждителна процедура с цел обособяване на сервитут за изграждане на канален колектор. Но няма издадено разрешение за строеж на канал, откъдето следва, че няма и експертна оценка за премахване и/или кастрене на трайна растителност.
Експертите на РИОСВ-София, гл. експ. Любов Добрева и мл. експ. Радослава Ананиева, издадоха два констативни протокола, с които се установиха обстоятелствата около унищожаването на вековно дърво летен дъб, обявено със заповед 1301/05.05.1974 г. под номер 616. Пострадалият вековен дъб е загубил два от клоните си. Бързата намеса на институциите и работещите граждани в непосредствена близост го спасяват от недобросъвестните самоуправствени действия на установените лица. Съгласно чл. 125 от Закона за биологичното разнообразие за извършеното нарушение се налага глоба до 10 000 лв.
Във връзка с нерегламентирано премахване на дървесна растителност екипът на СО-район „Студентски“ извърши проверка на място и издаде констативен протокол за незаконно премахване на трайна дървесна растителност:
В границите на имот публична общинска собственост е извършено премахване на едроразмерна дървесна растителност, както и раздробяване на клони и дървесина. Констатирано е наличието на пънове от множество дъбове с диаметри между 20 см и 60 см, череша с диаметър 35 см. Констатирано е наличието на трупи от отрязани дървета с диаметър 30 – 40 см, нарязани на части, както и на отрязани клони на дървета от видовете летен дъб, сребрист смърч и мекиш. В северната част на имота е установено увреждане на короната и премахване на клони на вековно дърво летен дъб, регистрирано с № 616 със Заповед № 1301 от 05.05.1974 г., както и премахване на 1 бр. дърво от вид дъб с диаметър на пън 30 – 35 см.
Районната администрация няма данни за издадени разрешителни документи за извършеното премахване и кастрене на дървесна растителност и не е уведомена предварително в съответствие с изискванията на нормативната уредба.
Констативният протокол се издава в съответствие на нарушения чл. 35, ал. 1 от НИПОЗССО. Съгласно чл. 58, ал. 1 от същата за всички причинени щети на елементите на зелената система на Столична община извършителят се наказва с глоба от 1000 до 5000 лв.
Районната администрация ще поръча геодезическо заснемане, за да стане ясно какво точно попада в границите на сервитута на предвидения канал, за който все още няма разрешение за строеж. Проблем се явява също така пробивът на ул. „Едуард Генов“, който по регулация преминава през гората с вековни дървета.
Тези дървета трябва да бъдат съхранени, дори с цената на промяна на регулацията и нови отчуждителни процедури.“
ПП „Възраждане“: Ако се направи редовен кабинет, след 4 години може да няма държава