КТ „Подкрепа“ заплаши да напусне Националния съвет за тристранно сътрудничество и да организира масови протести заради неизплащането на първия ден от болничните. Както Искра.бг ви съобщи предложението беше прието в четвъртък миналата седмица от коалиционния съвет на ГЕРБ и Обединените патриоти. Те твърдят, че това е мярка срещу фалшивите болнични.
От синдиката обаче смятат, че предложението е опит българските работници да бъдат оставени без всякакви приходи именно в дните, в които имат най-голяма нужда от тях. Те определиха решението като тежко посегателство срещу социалните и осигурителни права на гражданите. Според КТ „Подкрепа“ тази мярка ще принуди хората да ходят болни на работа, дори и когато става въпрос за остри заразни заболявания. Това от своя страна ще допринесе за епидемии, като така нараства и рискът от усложнения. Последното пък ще доведе до рязък скок на разходите за лечение.
Синдикатът напомни на управляващите, че са станали известни схеми за източване на Националния осигурителен институт от кухи фирми именно чрез фалшиви болнични. Според тях само в София съществуват над 400 такива компании. Освен това от профсъюза обявиха, че знаят за практики, при които работодатели принуждават своите служители да си взимат болнични, но да продължават да ходят на работа.
КТ „Подкрепа“ осъди опита да бъде заобиколен Националния съвет за тристранно сътрудничество при взимането на подобно решение.
„Ако в тристранния съвет няма да се обсъждат базови правила, засягащи условията на труд, възнагражденията и социалната мрежа за работниците, той се превръща в място за демонстрация на лицемерие, в изпразнен от съдържание орган и досадно задължение на управляващите, докато важните решения се взимат на четири очи другаде. Управляващите поставят под въпрос смисъла от съществуването на Националния съвет за тристранно сътрудничество въобще.“, се посочва в позиция на синдиката.
Те подчертаха, че в 25 от 28 страни от Европейския съюз бизнесът заплаща част от болничните на своите служители. А в България не само, че тези дни не трябва да бъдат намалени, а напротив – трябва да бъдат увеличени. КТ „Подкрепа“ смята, че е време работодателите да поемат отговорност за своите служители.