Куба съобщи, че ще допусне чуждестранни инвеститори в своята търговия на едро и дребно за първи път от 60 години, предава „BBC“. Този ход е голяма промяна за комунистическото правителство на островната държава и преобръща политиката на Фидел Кастро от 60-те години за национализиране на търговията на дребно. Сега обаче Куба е изправена пред най-тежката си икономическа криза от десетилетия, с нарастващи цени и обществено недоволство.
Новата политика цели да се справи с недостига на основни стоки, като храна и лекарства, но спира до пълно отваряне на търговията. Правителствени служители издадоха, че чуждестранните инвеститори ще могат да притежават изцяло или частично базирани в Куба търговци на едро. Търговията на дребно обаче няма да бъде отворена за международни инвеститори без проверка, тъй като „държавният пазар трябва да преобладава“, подчерта министърът на външната търговия Бетси Диас Веласкес.
От своя страна министърът на икономиката Алехандро Гил коментира, че този ход ще позволи „разширяване и диверсификация на доставките за населението и ще допринесе за възстановяването на местната индустрия“.
През 1969 г. Фидел Кастро национализира кубинската частна индустрия за търговия на едро и дребно. Новият законопроект за чуждестранни инвестиции обаче признава, че централизираното правителство на страната не може да разреши недостига на основни стоки без инвестиции от чужбина.
Според новата политика бизнесите, които са базирани в Куба от няколко години, ще бъдат приоритетни. Правителствени служители изтъкнаха, че ще дадат приоритет на сделките с фирми, продаващи зелени енергийни технологии и оборудване, които биха могли да стимулират местното производство. Правителството на страната добави, че на първо време няма да има пазарна конкуренция.
Кореспондентът на „BBC“ за Централна Америка и Куба Уил Грант увери, че този ход е нещо, на което твърдолинейните революционери се противопоставят от години и успехът му в никакъв случай не е гарантиран. А тясно контролираната от държавата среда на Куба не я прави привлекателна опция за много инвеститори, добавя той.
Някои магазини в страната трябваше да въведат дажби, за да гарантират, че потребителите имат достъп до основни артикули, като олио за готвене. Хиляди хора изразиха гнева си от високите цени и недостига на храна и лекарства на протести в цялата страна. Неразрешените публични събирания обаче са незаконни в Куба и в резултат на това много от тях бяха арестувани.
Пандемията от коронавирус, по-ниските субсидии от Венецуела и строгите ограничения и санкции на бившия американски президент Доналд Тръмп на острова допринесоха за икономическите проблеми на страната.
През май САЩ се съгласиха да облекчат санкциите срещу Куба от ерата на Тръмп. Съгласно новите мерки, одобрени от администрацията на Байдън, ограниченията за пътуване и колко пари жителите на САЩ могат да изпращат обратно на семействата си, базирани в Куба, бяха облекчени. По това време външният министър на Куба приветства съобщението, като коментира, че то бележи „малка стъпка в правилната посока“.