Министърът на културата Найден Тодоров поздрави всички библиотечни работници по случай 11 май, техния професионален празник, съобщиха от министерството.
„Благодарение на Вашата всеотдайност българинът успява да съхрани усещането за дълбока необходимост от съприкосновение с писаното слово и днес. Поздравявам Ви за усилията да променяте и обогатявате библиотеките в съзвучие с изискванията на съвремието и да отстоявате достойното им място на водещи културни центрове в духовното пространство на страната ни!“, се казва в поздравлението на министър Тодоров.
На 11 май Българската православна църква и българският народ възторжено честваме нашите първоучители и просветители – светите равноапостоли Кирил и Методий. Успехът на тяхното дело се проявява във вековете – те ни дадоха основа, върху която цялото славянство доизгради своята култура.
По този повод пред паметника на светите братя пред Националната ни библиотека, която отбелязва своя патронен празник, е предвидено тържествено честване. От 10:45 часа с кратка програма своя патронен празник отбелязват възпитаниците от Националната гимназия за древни езици и култури „Свети Константин Кирил-Философ“, а от 11:15 часа започва празникът на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.
В 12:00 часа в Централното фоайе на Националната библиотека ще бъде открита и изложбата „Идеалът като действителност“, посветена на 200-годишнината от рождението на големия българският писател, езиковед, фолклорист, общественик, будител и създател на едно от първите класни училища в България – Найден Геров.
В събитията по случай 11 май ще вземат участие зам.-министрите на културата Марина Василева и доц. д-р Пламен Славов.
През 1851 г. за първи път 11 май се чества и като Празник на българската просвета, но датата по нов стил – 24 май, е светският празник. 11 май по стар стил и 24 май по нов стил постепенно се превръща в общобългарски празник на просветата.
Сведения за честването на този ден като празник на българската просвета има още през XII век. В края на девети век двамата братя са канонизирани от църквата за светци. Още в най-ранното средновековие 11 май е определен за ден в памет на славянските първоучители, защото тяхното апостолско дело ги обединява в едно и те са равни по достойнство.