Купищата от боклук по улиците на Париж се превръщат в символа на протеста

0
84
Айфеловата кула, Париж
Източник: Wikimedia Commons

Боклук. Купища, могили и купчини от него растат ежедневно – а на някои места те са по-високи от човешко същество, пише „Асошиейтед прес“.

Стачката на парижките сметосъбирачи, която започва своя 16-ти ден във вторник, оказва влияние върху прочутата естетика на френската столица, което се явява истинско петно върху Града на светлината.

„Предпочитам Chanel пред вонята“, пошегува се Винсент Салазар, 62-годишен артистичен консултант, който живее в краен квартал на левия бряг. Той сподели, че в ъгъла на неговата сграда с изглед към Люксембургските градини стои купчина боклук.

„Виждал съм плъхове“, призна той.

Но като много безгрижни и закоравели парижани, Салазар няма нищо против.

„Имам късмета да живея тук, но съм на 200% зад тези момчета“, продължи Салазар. „Цял ден го миришат“, изтъкна той, въпреки че „това“ не беше точно думата, която използва мъжът, уточнява издание.

„Те трябва да се пенсионират по-рано.“

Салазар е сред мнозинството французи, които, според социологическите проучвания, се противопоставят на решението на президента Еманюел Макрон да повиши възрастта за пенсиониране с две години, от 62 на 64 за повечето и от 57 на 59 за боклукчиите.

Макрон прокара демонстративното законодателство от втория си мандат през парламента миналата седмица – без гласуване, благодарение на специален конституционен член. В понеделник правителството спечели две предложения за вот на недоверие, внесени от гневни депутати. Законопроектът вече се счита за приет.

Боклукът обаче се уви около политиката. И нито синдикатите, които организират протести, нито някои граждани са готови да отстъпят. Плакати, показващи цифрово променен образ на Макрон на върха на купчина боклук – или сам събиращ боклук – обиколиха социалните мрежи.

Кметицата социалистка на Париж, която подкрепя стачкуващите, се оказа в безизходица. Кметството отказа заповеди да изведе камионите, като каза, че това не е тяхна работа. След това полицейската префектура нареди гаражите да бъдат деблокирани. Използвайки частни компании, боклукът е събран в „силно засегнатите“ райони, изтъкна кметството. Има проблеми с изхвърлянето на боклука в блокирани инсинератори. Все пак кметството призна, че към понеделник по улиците са останали 9300 тона боклук, което е по-малко от преди 10 000 дни.

Работниците в много сектори, от транспорта до енергетиката, стачкуват периодично от януари. Но именно боклукът във френската столица направи боклукчиите, отдавна приемани за даденост, видими – и гнева им очевиден.

Оживената култура на открито в града усеща ефектите. Някои от легендарните тесни улици на Париж – предизвикателство за преговаряне през обикновените дни – са дори по-задушени от обикновено, принуждавайки хората пеша да минават през купчините боклук, скупчени на една колона. Ароматът на гранясал, гниещ боклук все повече се носи във въздуха с настъпването на пролетта и времето става по-меко. Местата в някои тротоарни кафенета, разположени в близост до купища боклук, са празни.

Сървър за последните 26 години в Le Bistro du Dome, в съседство с прочутия ресторант Le Dome, каза, че около 50% от посетителите са изчезнали през последните 10 дни. „Други ресторанти страдат от същата съдба“, смята Гийом, който се идентифицира само с първото си име.

„Не ме притеснява, защото е за добра кауза“, спомена 51-годишният Франк Жако, застанал пред малък бар, който управлява. Наблизо се издигаха купища боклук. Той подчерта:

„Ако сме длъжни да тръгнем по този маршрут – добре, ние сме тук.“

Два спонтанни протеста миналата седмица на огромния Place de la Concorde, срещу Народното събрание, се изродиха, когато полицията започна да евакуира хиляди със сълзотворен газ и водни оръдия. Някои от изгонените започнаха да подпалват купчини боклук по пътя си през луксозния Париж.

В понеделник стотици млади хора демонстрираха близо до паметника на инвалидите със златен купол, мястото на гробницата на Наполеон, докато силите за сигурност наблюдаваха. Микробус на профсъюзи взриви с високоговорител работата на Народното събрание. Освен това предстои синдикатите да планират национални шествия и стачки за четвъртък, за да притиснат правителството да оттегли мярката за пенсиониране.

Торбичките и кофите за боклук послужиха като гориво за размирници, които претърсиха Париж в понеделник вечерта, подпалвайки пожари, както направиха след последните протести. Най-малко 100 души са задържани. 36-годишният Тони Гибиерж, който отваря ресторант след няколко месеца на улица в южен Париж – улица, която в момента е затрупана с боклук, заяви:

„Боклукът е добър начин за протест. Има голямо въздействие.“

Той беше сред онези, които протестираха мирно в Париж и други градове с песни и танци през последните седмици. Мъжът добави:

„Сега трябва да изгасим огъня, да спрем да танцуваме.“

Посланието: Нищо не е свършило и голяма част от боклука все още не отива никъде.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments